Top

Kdy má astroamatér radost?

Dagmar Jarošová, Pondělí, 22. Březen 2010

Kdy má astronom-amatér radost? Na tuto otázku Vám každý z nich vyjmenuje seznam položek, jako při děkování za udělení „Oskara“.

Před chvilkou jsem si četla „výpověď“ jednoho hvězdáře, o kterém jsem si myslela, že ho jen tak něco „nevykolejí“.

Pokusím se zprostředkovat jeho vyprávění, ale nejdřív několik vět úvodem.

Co je Hubbleův vesmírný dalekohled (Hubble Space Telescope, HST, Hubble, apod.) asi nemusím dlouze vysvětlovat.

Volně letící Hubble. (http://www.astro.cz/apod/ap021124.html)

Co jsou to proměnné hvězdy, respektive kataklyzmatické proměnné hvězdy, to je zase na hodně dlouhé vyprávění, pro tuto chvíli nepříliš podstatné.

„Pozorování kataklyzmatických proměnných hvězd není vždy obzvláště zábavné a vzrušující. Přiznávám, že si někdy říkám, proč investuji tolik úsilí bez jakékoliv „návratnosti“. Představa další noci zbytečného čekání na termonukleární explozi je občas zahnána doprovodným programem. Příležitostně pozoruji konkrétní hvězdu v rámci kampaní AAVSO (American Association of Variable Star Observers), při kterých spolupracují amatérští astronomové s profesionálními astronomy za účelem získání specifických údajů.

Zrovna počátkem tohoto týdne jsem měl tu čest. Paule Szkodové, astronomce z University of Washington, a jejímu týmu byl schválen čas na HST. Měli v plánu sledovat kataklyzmatickou proměnnou GW Librae (souhvězdí Váhy) ve středním ultrafialovém oboru spektra pomocí Cosmic Origins Spectrograph (COS). Já, spolu s několika dalšími astroamatéry, jsme dostali docela jednoduchý, ale velmi důležitý úkol. Tým potřeboval mít absolutní jistotu, že je hvězda „v klidu“. COS je totiž nejcitlivější ultrafialový spektrograf, který kdy letěl na HST. Pozorováním něčeho jasnějšího, než 14 mag, by vědci riskovali poškození detektoru. Náhlý výbuch GW Lib, během pozorování HST, by měl fatální následky, protože již neexistuje možnost opravy.

Hrstka pozorovatelů, včetně mě, pozorovala systém v předstihu před HST a referovali jsme, jestli je GW Lib bezpečně neaktivní. To umožnilo týmu pokračovat na pozorování pomocí HST.

Já osobně jsem vylézal z postele ve 3 hodiny ráno, abych mohl GW Lib pozorovat. Onu hvězdu v tomto období normálně nesleduji, protože je daleko na jihu (-25 stupňů deklinace). Byl jsem si však dobře vědom toho, že se nenajde moc pozorovatelů, kteří by byli ochotni takovou věc udělat. Nečekal jsem žádnou odměnu, kromě pocitu  uspokojení z vědomí, že jsem alespoň trošičku přispěl vědě k posunutí hranic poznání směrem kupředu.

Dnes (11. 3. 2010) jsem dostal e-mail od Pauly Szkodové, určený všem sedmi pozorovatelům, kteří přispěli daty, s poděkováním, že jsme jejímu týmu umožnili získat údaje z přístroje COS, která která potřebují. Napsala:

Zdravím.
Jen jsem chtěla velmi poděkovat Vám všem pozorovatelům za data o GW Lib, která jste nám v posledních dnech poskytli. Vaše pozorování HST umožní dnešní pozorování pomocí COS na HST. DĚKUJI!

Chcete se zeptat, jestli tak velký satelit opravdu potřeboval naše svolení, aby se mohl „podívat“ na GW Lib? Ano, potřeboval. To je, co? 🙂

Mike Simonsen

Zdroj: Simostronomy


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74