Top

Sledujte sopečný prach

Jan Kondziolka, Pátek, 16. Duben 2010

Tak jak Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí poslední dny prach a popel, tak na nás média chrlí informace o apokalyptickém zastavení dopravy a hroucení se výdobytků civilizace. Z médií se k nám také dostala informace, že se sopečný prach dostává i na naše území. Ale co vlastně máme na obloze vidět?

Předem je třeba říci, že podobné situace nejsou ničím výjimečným a prach z různých exotických destinací se na naše území dostává celkem pravidelně. V březnu 2007 u nás například padal prach ze stepí na Ukrajině, v srpnu 2008 to byl sopečný prach ze sopky Kasatochi z Aleutských ostrovů (poblíž Aljašky) a písek ze Sahary bývá zpravidla každoroční záležitostí. Co je ale výjimečné, je míra v jaké se prach vyskytuje a ta je oproti jmenovaným situacím taková, že ztěžuje i letecký provoz.

Co vidět na obloze?

Nejprve se zabývejme situací, kdy je jasná obloha. Ve dne kolem Slunce uvidíme tzv. Bishopův prstenec. Je to ohybový jev vznikající na prachových částicích (obdobně jako korona na kapkách vody), vypadá jako 10 – 20 stupňů velký prstenec okolo Slunce, což asi tak odpovídá průměru rozevřené dlaně v natažené ruce. Někdy si lze všimnout i zbarvení. Z jeho vzhledu lze i usuzovat na vlastnosti vyskytujících se částic.

Bishopův prstenec, foto: Martin Popek

Při západu Slunce si pak můžeme všimnout nápadně jiné barvy oblohy. Někdy bývá obloha výrazně do červena až do fialova, jindy může mít krémové zbarvení. Každopádně si všimnete, že obloha je nějak jiná…

Vulkanický západ, foto: Martin Popek

Vulkanický západ, foto: Luděk Fík

Vulkanický západ, foto: Marek Kolasa

Když Slunce zapadne a nastane jasná noc, potom vás prach jistě nepotěší, protože s nečistotami v atmosféře klesá její průzračnost, čili neuvidíte tak jasné hvězdy jako obvykle. To ještě umocňuje dnešní všudypřítomné světelné znečištění, a to tak, že města prach zespodu prostě osvětlí a obloha se stane ještě jasnější. Toho si však příležitostní „konatelé oblohy“ pravděpodobně ani nevšimnou…

Pokud ale zaprší, prach bude pravděpodobně z atmosféry vymýván (bude záležet v jakých vrstvách se prach bude nacházet, např. Aljašský prach byl moc vysoko) a poté bude vidět např. na automobilech, oknech, prádle, a obecně na všech jinak čistých plochách, nebo tam kde se hromadí voda.

Prach na autě, foto: Jan Kondziolka

Můžu si prach nasbírat?

Ano, i to je možné, návod jak to udělat a dokonce i tak, aby to mělo nějakou vypovídající hodnotu můžete najít ZDE.

Jistě toto není vše, co by se o aktuální situaci ohledně sopečného prachu dalo řící, nicméně média tomuto tématu věnují tolik pozornosti, že zvídavého čtenáře odkážu na agenturní informace.

Není ale od věci říct, že server astronomie.cz poskytuje službu zasílání upozornění na podobné astronomické a meteorologické informace, které vám přijdou okamžitě na mobil jako SMS. Více o službě ZDE.

Jan Kondziolka

Absolvent bakalářského oboru záchranářství, pracuje jako sestra, zabývá se světelným znečištěním, tvůrce webu svetlo.ian.cz, několik let působil na IAN.cz. Mezi koníčky patří také pozorování halových jevů, noční fotografie, dále je zaníceným trabantistou a dobrovolným hasičem.
http://kojan.kvalitne.cz/

Komentáře

4 komentářů k “Sledujte sopečný prach”

 1. Luděk Fík dne Sobota, 17. Duben 2010 v 0.56 řekl(a):
 2. seligovar dne Čtvrtek, 29. Duben 2010 v 22.46 řekl(a):
  Růžena Šeligová

  V noci ze středy 28.4.2010 na čtvrtek 29.4. asi ve 3.15 hodin jsem byla svědkem neuvěřitelného divadla, který mi připravil měsíc. Domnívám se že to souvisí právě se sopečným prachem.
  Když jsem náhodou pohlédla z okna, nevěřila jsem vlastním očím. Měsíc byl na jihozápadní obloze, odhadem asi 30 – 40 stupňů nad obzorem a okolo něj obrovské a nádherně zbarvené halo. Samotný měsíc měl poněkud žlutější zbarvení než normálně a halo bylo jako duha od světlounce béžové těsně u měsíce, přes žlutou, béžovou, oranžovou, světle hnědou, až po tmavě hnědé olemování. které přecházelo do tmavé oblohy. Navíc kolísala intenzita zbarvení a chvílemi byla tato duha intenzivnější v horní čísti a za chvíli pak v dolní. Celý tento barevný jev trval asi 20 minut. Pak halo zesvětlalo do světle béžové a nakonec do normálního stříbřitého zabarvení.
  Měsíc jsem pozorovala v Dětmarovicích, poblíž Karviné, jen vlastníma očima, bez dalekohledu. Bohužel, neměla jsem v tu chvíli k dispozici ani fotoaparát. Stejně bych asi ani nedokázala tuto nádheru, kterou jsem viděla prvně v životě, vyfotografovat. Přesto se ráda podělím o tento zážitek alespoň tímto příspěvkem.

 3. Jan Kondziolka dne Pondělí, 3. Květen 2010 v 7.26 řekl(a):
  Jan Kondziolka

  zdravim, ten den jsem shodou okolonosti taky v detmarovicich pozoroval ve dne neskutecne hala. Je pravdepodobne, ze jste videla budto nejake halo, nebo nejakou koronu. Se sopecnym prachem to asi nesouviselo. Jeste je taky elmi teoreticky mozne ze to byl chemicky mrak z Mittal steel, obcas ho vidavam se tahnout az na Orlovou, ale na 99 procent vsazim budto na koronu, nebo na hala.
  VIce fotek hal z toho dne zde – http://ukazy.astro.cz/upload/20100429JanKondziolka_Img-2581.jpg
  http://ukazy.astro.cz/upload/20100429JanKondziolka_Img-2594.jpg
  http://ukazy.astro.cz/upload/20100429JanKondziolka_Img-2604.jpg
  http://ukazy.astro.cz/upload/20100429JanKondziolka_Img-2606.jpg
  http://ukazy.astro.cz/upload/20100429JanKondziolka_Img-2617.jpg
  http://ukazy.astro.cz/upload/20100429JanKondziolka_Img-2636.jpg

 4. Nebe nad Eyjafjallajökull : Virtuální trpaslík dne Středa, 5. Květen 2010 v 17.36 řekl(a):

  […] O islandské sopce Eyjafjallajökull se nepřestává v médiích mluvit, stejně jako ona nepřestává do atmosféry chrlit mračna prachu a popelu, které pak mohou nad Evropou, kromě leteckého kolapsu, způsobit i neobvykle zbarvené soumraky. […]

Bottom