Top

Co se stalo na Jupiteru 3. 6. 2010?

Dagmar Jarošová, Pondělí, 14. Červen 2010

Ve článečku Jupiter ná zase „monokla“ jsme se dozvěděli o záblesku, který nezávisle na sobě pozorovali v přímém přenosu dva amatérští astronomové: Christopher Go z Filipín a Anthony Wesley z Austrálie.

Barevný kompozitní snímek ze 3.6.2010 s označením místa záblesku v atmosféře planety Jupiter. Autor: Anthony Wesley z Broken Hill, Austrálie.

Pozorovatelé z celého světa namířili své dalekohledy na místo dopadu, aby mohli monitorovat mrak trosek, které až doposud vždy doprovázel událost tohoto druhu. Tentokrát čekali marně, žádná ze Země viditelná impaktní skvrna se neobjevila.

Naděje astronomů na vyřešení prozatím záhadného záblesku se upínají na pozorování Hubble Space Telescopu.

Kolem páté hodiny ranní SELČ dnes 12. 6. 2010 oznámila Emily Lakdawalla, že HST již zaslal data z pozorování místa dopadu, netrpěliví vědci čekající na zpracované výsledky si krátí čas přemýšlením, co se mohlo na Jupiteru odehrát.

Někteří pozorovatelé zastávají názor, že mohlo jít o blest v atmosféře Jupiteru. „Domnívám se, že je to velmi nepravděpodobné,“ říká planetární vědec Glenn Orton z JPL. „Kosmické sondy viděli blesk na Jupiteru mnohokrát předtím, ale pouze na v tu dobu od Slunce odvrácené straně. Muselo by jít o nepředstavitelně silnější blesk, než byl kdykoliv před tím pozorován, aby byl vidět na straně ke Slunci přivrácené. Ani Jupiter tak silné blesky nevyrábí.“

Další z teorií je ještě více nepravděpodobná: záblesk meteoritu v atmosféře Země nebo nějaký atmosférický jev, který se „vloudil“ do záběru.

Taktéž teorie, že oblačnost, která může i za zesvětlení jižního rovníkového pásu, ukrývá i zbytky po impaktu, patří k těm méně pravděpodobným.

Nejpravděpodobnějším vysvětlením se zdá být teorie, že těleso bylo příliš malé a proto po něm zbyl jen pozorovaný záblesk.

Je jasné, že výzkumníci se mají ještě hodně co učit a to nejen o tom, jak často Jupiter dostane zásah, ale také o tom, co po impaktu následuje.

„Řada velkých pozemních observatoří, včetně Hubble stále pátrá po následcích impaktu ze dne 3. 6. 2010,“ říká Orton. Budoucí pozorování velmi malého množství nečistot a plynů z hlubších vrstev atmosféry Jupitera ještě může odhalit, co se vlastně stalo.

Zdroj: NASA


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74