Fotografie Jupiteru z Hubblea, konec záhady
Dagmar Jarošová, Čtvrtek, 17. Červen 2010
Už je to tady!
Konečně máme k dispozici fotografie planety Jupiter, které pořídil Hubble Space Telescope dne 7. 6. 2010, asi 4 dny po zaznamenaném záblesku v atmosféře planety.
Zdá se, že záblesk doprovázel zánik obřího meteoru, který shořel vysoko nad vrcholky mraků Jupitera (podobné pozorujeme na Zemi jako bolidy). Neponořil se tedy dostatečně hluboko do atmosféry, proto nedošlo k výbuchu, který by po sobě zanechal mračno trosek, jak jsme mohli pozorovat u předchozích impaktů.
„Mrak trosek a prachu v místě dopadu bychom na obrázcích z HST určitě nepřehlédli,“ říká členka týmu Heidi Hammelová ze Space Science Institute, Boulder (Colorado v USA). „Můžeme tedy říci, že vše nasvědčuje tomu, že 3. 6. 2010 nedošlo v atmosféře Jupitera k žádnému velkému výbuchu.“
Je možné, že k těmto zábleskům dochází častěji, ale vzhledem k délce jejich trvání (méně než 3 vteřiny) jsme si jich dříve nevšimli.
A co záhada číslo dva, zesvětlení jižního rovníkového pásu?
S trochou nadsázky by se dalo říci asi toto: „Předpověď počasí pro jižní rovníkový pás planety Jupiter: oblačnost s obsahem čpavku,“ říká Hammelová. „Vrstva bílé oblačnosti s ledovými krystalky amoniaku překrývá tmavší pás mraků.“
Zdroj: Space Fellowship