Top

Jupiter má zase „monokla“

Dagmar Jarošová, Pátek, 4. Červen 2010

Jupiter dostal další zásah. Byla to kometa nebo planetka? To budou vědci zkoumat. Tentokrát mají nejenom fotografie, ale dokonce video impaktu.

Videozáběr dopadu pořídil filipínský amatérský astronom Christopher Go ve 20.31 UT.

několikasekundový videozáznam – klik na obrázek

Stejnou událost pozoroval i světu dobře známý amatérský astronom Anthony Wesley z Austrálie.

Byl to Wesley, který si i 19. července 2009 jako první všiml impaktní skvrny na Jupiteru. Tehdy k němu došlo na straně planety odvrácené od Země, takže nikdo opravdu neví, co způsobilo „Great Black Spot“, která „zdobila“ Jupiter trvala několik měsíců. Ve vydání The Astrophysical Journal Letters z 1. června 2010 zveřejnili astronomové závěr svého výzkumu: viníkem byl pravděpodobně asteroid, nikoli kometa.

K tomuto závěru dospěli astronomové pomocí snímků impaktové skvrny, pořízených Hubble Space Telescope o 15 roků dříve. Tehdy do atmosféry Jupitera vlétly úlomky komety Shoemaker-Levy 9.

Tým astronomů pod vedením Heidi Hammelové Space Science Institute (Colorado) našel zásadní rozdíly mezi dopady z roků 1994 a 2009. Ultrafialové snímky od roku 1994 odhalily výrazné záření kolem místa dopadu, což způsobil pozůstatek jemného prachu. UV snímky také ukázaly silný přetrvávající kontrast mezi místem dopadu a okolní oblačností.

Impakt z roku 2009 měl drtivou sílu tisíce atomových bomb, ale byl odlišný. UV obrázky neprokázály žádné záření a kontrast také rychle opadl. To by bylo „v souladu s materiálem, který pochází spíše z planetky než že by byl kometárního původu,“ napsali vědci.

Snímky z Hubble Space Telescope ukazují vývoj impaktní skvrny na Jupiteru z roku 2009, která zmizela během několika měsíců.

Protáhlý tvar loňské „Černé skvrny“ naznačil, že asteroid vstoupil do atmosféry v mělčím úhlu, než kometa v roce 1994. Astronomové jsou toho názoru, že objekt mohl pocházet z Hildiny skupiny.

Zdroj: msnbc.com, SpaceWeather.com


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74