Top

Konečně výrazná NLC

Martin Gembec, Středa, 30. Červen 2010

Letošní výskyt nočních svítících oblak (NLC — Noctilucent clouds) je oproti loňskému roku méně častý a intenzita jevů spíše nevýrazná. První oblaka byla ze střední Evropy viditelná nezvykle brzy, již 8. června nad ránem (loni 9. 6.), další pak 15. 6., ale tento jev nebyl širokou veřejností zaznamenán a tak vlastně zaujal až mimořádně výrazný jev 28. června.

V Jablonci nad Nisou a okolí se pozorování NLC věnuji dlouhodobě, ale večer 28. června v letošních zážitcích skutečně vévodí. Nečekal jsem, že se oblaka zjeví už před desátou, ačkoli tou dobou obvykle hlídkuji a navíc byla nezvykle vysoko. Přitom před půl desátou jsem si nevšiml ničeho a vzburcovala mně až sms o 15 minut později. Vyrazil jsem tentokrát na vyhlídku na Petříně v Jablonci a něco zdokumentoval.

I když to byla letos nejvýše ležící a nejjasnější NLC, je třeba kriticky prohlásit, že zdaleka zatím nedosahujeme kvality loňského, možná mimořádného roku. Je asi příliš zahřátá mezosféra a je čistě spekulativní, zda je to letos ovlivněno i tím, že se změnilo klima v Evropě ať už a principu monzunu či pod vlivem islandské sopky. Ani aktivita Slunce není stejně nízká a možná právě některý z těchto faktorů má vliv na slabší NLC.

Detailnější záběr ukazuje, že oblaka měla svoji typickou strukturu.

A nakonec jsme jev pozorovali ve dvou i s mým parťákem z Klubu astronomů Liberecka, Alešem Majerem –zde je jeho snímek z pozdější doby.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74