Top

Mars velký jako Měsíc

Marek Kolasa, Pátek, 9. Červenec 2010

Blíží se srpen, to je doba letních prázdnin, teplých nocí, ale také šíření řetězové zprávy o tom, jak bude vidět planeta Mars. I když už bylo o této nepravdě napsáno a informováno mnoho, stále je dost lidí, kteří ji považují za pravdivou…

Ukázka z nepravdivé zprávy kolující po internetu.

Zpráva koluje po internetu již někdy od roku 2003 (je přeložena z anglického originálu), kdy se planeta Mars přiblížila k Zemi zhruba na 56 miliónů kilometrů a její jasnost byla srovnatelná s jasnými hvězdami. Tedy ne s Měsícem v úplňku.

Nejlepší letošní viditelnost planety byla v lednu, kdy se Mars nacházel v opozici se Sluncem a byl viditelný po celou noc. Jeho úhlový průměr dosahoval zhruba 14 obloukových sekund. Vzdálenost od Země byla 99 miliónů kilometrů. Další opozice nastane v březnu roku 2012 a úhlový průměr planety bude obdobný jako letos.

Marsův průměr se pohybuje na obloze v rozmezí 14 až 26 úhlových sekund. Průměr Měsíce je zhruba 30 úhlových minut! Proto se nedá o srovnatelné velikosti mluvit a to ani při těch nejpříznivějších opozicích…

Pokud tedy obdržíte e-mail s informací o tom, že v srpnu budete mít jedinečnou možnost vidět Mars o velikosti Měsíce v úplňku, klidně ho smažte a nešiřte tuto nepravdivou zprávu dále.

A jestli zatoužíte vidět Mars na skutečné obloze, stačí vyjít večer za jasného počasí ven a podívat se nad západní obzor. Tam září dokonce planety tři. Venuše, Mars a Saturn.

Situace nad západním obzorem 8. 7. 2010 ve 22 hodin SELČ.

Odkazy na další články k tématu:

Marek Kolasa

Milec astronomie a dění na obloze. Místopředseda sekce Amatérská prohlídka oblohy, České astronomické společnosti a externí zaměstnanec Planetária Ostrava, jehož obživou je práce grafika a IT konzultanta. Je ženatý (žena Magdalena), má dcery Annu a Adélu. V současné době bydlí na východním okraji města Havířova.
http://about.me/mkolasa

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom