Top

Přelety ISS

Redakce, Pondělí, 5. Červenec 2010

Na naší včerejší fejsbukovou výzvu jako první zareagoval Honza Kondziolka a poslal nám své snímky přeletu mezinárodní vesmírné stanice — ISS. Pokud se vám taky podařilo pořídit zajímavý snímek, určitě nám ho zašlete a my jej rádi vystavíme.

ISS jsem vyfotil úplně náhodou — s přítelkyní jsme se ztratili cestou do Jeseníků a tak jsme se rozhodli přenocovat na „jakémsi kopci s kostelíkem“, který se pak ukázal byt Uhlířským vrchem, jednou z našich vyhaslých sopek. Další náhodou byl právě průlet ISS, na který jsem se nebyl ani schopný kompozičně připravit, ale mám ho:-) Je to tedy 1. 7. 2010 v 23:21 na Uhlířském vrchu u Bruntálu. Zářící město v pozadí je Bruntál.

Jan Kondziolka

Vážená redakce APO.

V příloze posílám čtyři snímky zachycující druhý noční přelet ISS nad Evropou. Na dvou snímcích je patrný let kosmické lodi Progress před ISS. Na posledním snímku je ISS při vlétnutí do stínu Země.

V pátek 2. července 2010 večer se na oběžné dráze kolem Země nepodařilo spojení ruské nákladní kosmické lodi Progress s ISS (Mezinárodní vesmírná stanice). Progress přerušil režim automatického přiblížení k ISS a v bezpečné vzdálenosti minul ISS. Podle dostupných informací Progres ISS předlétl a začal se pomalu od ISS vzdalovat. Z internetových stránek www.heavens-above.com jsem si zjistil aktuální časy přeletu ISS nad Evropou.

V noci ze soboty na neděli (3.–4. července 2010) se mi podařilo fotograficky zaznamenat tuto zajímavou událost. Na snímku je zaznamenán přelet nákladní kosmické lodi Progres, která je stíhána Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS.

V neděli 4. července 2010 večer se ruská nákladní kosmické lodi Progress úspěšně spojila s ISS.

Příjemný večer pod hvězdnou oblohou Vám přeje

Jaroslav Landa, DiS, Chomutov
www.astro1zs.cz — Astrokroužek Kadaň

Vážení,

dnes jsem objevil Vaše stránky a viděl tam fotografie přeletů ISS. I mě se podařilo vyfotit nejen ISS, ale (jak doufám) i Progress. Možná se bude líbit.

Zdraví Jiří Fojt


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74