Top

Sledujte kometu 103P/Hartley

Martin Mašek, Úterý, 5. Říjen 2010

Na obloze můžeme v těchto dnech pozorovat jasnou periodickou kometu 103P/ Hartley. V průběhu října bude procházet souhvězdími Cassiopei, Persea, Vozky a Blíženců. V listopadu projde Malým psem a Jednorožcem. Na konci listopadu a v prosinci ji nalezneme v souhvězdí Lodní zádě. Konec roku 2010 ji zastihne ve Velkém psu.

Kometa se nyní svojí jasností blíží hranici viditelnosti pouhým okem. Dokonce se již objevily zprávy o jejím pozorování bez pomoci dalekohledu, samozřejmě na velmi tmavé obloze. Podle posledních odhadů jasnosti má kometa zhruba 6. magnitudu. Úhlový průměr pozorovatelé odhadují až na 25′. Pro srovnání, Měsíc v úplňku má na obloze na obloze průměr cca 30′. Kometa se blíží k Zemi a bude nadále zjasňovat až do konce října, kdy by měla dosáhnout zhruba 4. – 5. hvězdné velikosti. Aktuální vývoj jasnosti komety lze sledovat na stránkách S. Yoshidy. 4. listopadu prolétne kolem jádra komety sonda EPOXI.

Kometa při své pouti oblohou navštíví několik zajímavých objektů. 1. října prolétla kolem mlhoviny Pacman (NGC 281). Velice pěkný snímek přiblížení těchto dvou objektů pořídil Martin Gembec nedaleko osady Jizerka v Jizerské oblasti tmavé oblohy.

7. října nalezneme kometu u dvojité otevřené hvězdokupy Chí+h v Perseu. Ve dnech 19. až 22. října bude kometa prolétat nedaleko Messierových hvězdokup 36, 37 a 38 v souhvězdí Vozky. 25. října bude poblíž otevřené hvězdokupy M35. Na konci listopadu kometa projde mezi hvězdokupami M47 a M48.

Na pozorování komety bude nejlepší tmavá obloha, daleko od měst, kde je co nejmenší vliv světelného znečištění. Velmi vhodným pomocníkem na její pozorování bude triedr, binokulár, nebo malý dalekohled s malým zvětšením a velkým zorným polem. Zájemci, kteří se nechtejí na kometu jen podívat, mohou svým pozorováním pomoci při jejím výzkumu. Pro tyto zájemce jsou určeny stránky projektu Czech Hartley Watch.

Jasnou oblohu a nerušený pohled na Hartleyovu kometu!


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74