Top

Nová kometa C/2010 V1 (Ikeya-Murakami)

Martin Mašek, Pondělí, 8. Listopad 2010

Kometa byla objevena vizuálně, nezávisle dvěma pozorovateli z Japonska. Jedná se o druhou letošní kometu, která byla objevena vizuálně! První letošní vizuálně objevenou kometou byla C/2010 F4 (Machholz) o jejímž objevu se můžete dočíst v tomto článku. Vizuální objevy komet jsou v posledních letech velkou vzácnosti. Většina komet je zachycena automatickými přehlídkami oblohy dříve, než se stanou viditelné v amatérských dalekohledech.


Kresbu komety C/2010 V1 (Ikeya-Murakami) ochotně poskytl Martin McKenna ze Severního Irska
.

Kometa C/2010 V1 (Ikeya-Murakami) byla objevena 2. 11. 2010 známým lovcem komet Kaoru Ikeyou, který při hledání komet používá 25cm zrcadlový dalekohled. Kaoru Ikeya objevil již 7 komet. O den později, nezávisle na Ikeyovi, kometu objevil Shigeki Murakami, který použil dobson o průmeru 46cm. Pro Murakamiho je to druhý objev komety.

Kometa se nyní nachází na ranní obloze, nevysoko nad obzorem v souhvězdí Panny. Nedaleko se nachází planeta Saturn. Vyhledávací mapku můžete stáhnout pod tímto odkazem. Odhady jasnosti se pohybují kolem 8-9mag. Kometa byla objevena díky prudkému zjasnění (outburstu).  Předpokládá se, že kometa bude již jen slábnout.

Martin Mašek

Amatérský astronom, vášnivý pozorovatel deep-sky objektů, komet a proměnných hvězd.
http://cassi.astronomie.cz

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom