Top

Deset let serveru www.planetky.cz

Redakce, Úterý, 8. Únor 2011

Tři stovky článků, 266 tisíc individuálních návštěvníků, více než dva miliony shlédnutých stránek. Nejnovější objevy, aktuální zprávy, zajímavosti z výzkumu planetek po celém světě. Blízkozemní asteroidy i tělesa za drahou Neptunu. Snímky z pozemských dalekohledů, radioteleskopů i z kosmických sond. To vše obsahuje 10 let fungování e-zinu neboli internetového magazínu www.planetky.cz.

E-zin www.planetky.cz založili výzkumní pracovníci jihočeské Observatoře Kleť v únoru 2001, tedy právě před deseti lety. Cílem je přiblížit pozoruhodný svět planetek a jeho celosvětový výzkum široké veřejnosti. Kleťští astronomové studují dráhy blízkozemních asteroidů a jasných transneptunických těles. Zároveň objevili stovky dosud neznámých planetek.

Dosah česky psaného e-zinu je kupodivu mezinárodní. K jeho návštěvníkům patří nejen čtenáři čeští, ale i polští, ukrajinští, ruští, jihoslovanští. S rozvojem překládacích služeb Google jich přibývá z celého světa. E-zin má přiděleno ISSN. Autory většiny článků jsou astronomové z Kleti, objevují se však i články od dalších tuzemských i zahraničních kolegů. Vycházíme ze zdrojů NASA, ESO, ESA, Mezinárodní astronomické unie. Naším cílem je zasazovat nové objevy, poznatky a zajímavosti do souvislostí, nikoliv jen překládat PR zprávy zahraničních agentur“, říká spoluzakladatel serveru Miloš Tichý. „K nejčtenějším tématům patřil objev vzdáleného obřího tělesa daleko za drahou Neptunu, známého pod jménem Sedna, on-line zpravodajství z kongresu věnovaného pozici postavení Pluta ve sluneční soustavě, jména planetek a samozřejmě těsná přiblížení asteroidů k Zemi a neopominutelná možnost jejich střetu s naší planetou“, doplňuje Jana Tichá.

„Na www.planetky.cz poskytujeme také interaktivní služby, například grafické znázornění drah všech planetek či e-pohlednice“, říká třetí ze spoluzakladatelů Michal Kočer. Samozřejmostí jsou odkazy na nejzásadnější zahraniční stránky věnovaných výzkumu planetek. Dlouholeté úsilí o popularizaci, propagaci a medializaci výzkumu planetek se odráží v tom, že www.planetky.cz sledují žáci, studenti i učitelé, zájemci o astronomii i novináři. Dostáváme spoustu dotazů a ohlasů, i žádosti o přebírání našich článků. Sesterský server www.komety.cz jsme zprovoznili v roce 2003. Jsme rádi, že nás podporuje zřizovatel hvězdárny Jihočeský kraj i zahraniční kolegové s kterými spolupracujeme. Jako lahůdku na ochutnání nabízíme několik titulků „Nebojme se Apophise“, „Vesta na Vysočině“, „Pluto není planeta“ či „Impozantní Itokawa“.

Observatoř Kleť
mtichy@klet.cz
Tel. 380 711 242 nebo 380 123 327 (VoIP)
Mobil : 603 913 985
www.planetky.cz
www.hvezdarnaCB.cz

Informace ze serveru planetky.cz, naleznete také v proudu Novinek na těchto stránkách. Další stránky obsažené v Novinkách jsou uvedeny zde.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74