Top

Přelety Mezinárodní kosmické stanice

Marek Kolasa, Úterý, 22. Únor 2011

V noci na obloze můžete kromě Měsíce, hvězd, planet a dalších nebeských těles, také pozorovat přelety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Mezinárodní kosmická stanice je pro pozorování neozbrojeným okem velmi vhodná. Má velké rozměry a pohybuje se na nízké dráze. Na obloze vypadá jako jasná pohybující se hvězda (směr zhruba západ -> východ).

Přelety se dají také velmi dobře a jednoduše fotografovat, jak můžete viděl například v tomto článku.

ISS je v současné době jediné trvale obydlené vesmírné těleso vyrobené člověkem. První dílem stanice byl modul Zarja vynesený na oběžnou dráhu 20. listopadu 1998. První stálá posádka přiletěla 2. listopadu 2000 (posádky jsou každého půl roku měněny). Stanice se pohybuje na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 350 kilometrů s periodou oběhu přes 90 minut a rychlostí cca 28 000 km/h.

Časy přeletů Mezinárodní kosmické stanice na období 22. února až 4. března 2011 pro Cheb, Prahu, Brno a Ostravu.

Pokud chcete znám časy přeletů nad svým pozorovacím stanovištěm přesně, stačí použít stránky Heavens-Above.

Marek Kolasa

Milec astronomie a dění na obloze. Místopředseda sekce Amatérská prohlídka oblohy, České astronomické společnosti a externí zaměstnanec Planetária Ostrava, jehož obživou je práce grafika a IT konzultanta. Je ženatý (žena Magdalena), má dcery Annu a Adélu. V současné době bydlí na východním okraji města Havířova.
http://about.me/mkolasa

Komentáře

2 komentářů k “Přelety Mezinárodní kosmické stanice”

  1. Tweets that mention Přelety Mezinárodní kosmické stanice : Virtuální trpaslík -- Topsy.com dne Úterý, 22. Únor 2011 v 22.13 řekl(a):

    […] This post was mentioned on Twitter by Dušan Merta, APO. APO said: Nezapomeňte se podívat na Mezinárodní kosmickou stanici, která se prohání nad našimi hlavami. http://t.co/LthLHIc […]

  2. Přelety Mezinárodní kosmické stanice 4.-10. března : Virtuální trpaslík dne Pátek, 4. Březen 2011 v 14.03 řekl(a):

    […] Více o přeletech Mezinárodní kosmické stanice se můžete dočíst v předešlém článku. […]

Bottom