Top

Zatmění Měsíce 15. června 2011

Jiří Dušek, Pondělí, 13. Červen 2011

V noci z 15. na 16. června proběhne úplné zatmění Měsíce viditelné z území České republiky. Navíc bude výjimečně dlouhé a „hluboké“. Měsíc se přitom ocitne nízko nad obzorem v souhvězdí Hadonoše, takže nabídne celou řadu zajímavých, fotogenických příležitostí. Nehledě na to, že další podobné představení z našich zeměpisných oblastí zahlédneme až v září 2015.

Měsíc vychází ve středu 15. června jenom několik minut po 21. hodině letního času, tedy již během částečného zatmění, ale ještě před počátkem zatmění úplného. Zpočátku bude nízko nad obzorem a na velmi světlé obloze. Pozorovací podmínky se však rychle zlepší a ve 22 hodin a 13 minut jeho kotouč zahlédneme procházet nejtemnější částí zemského stínu. Jak moc bude patrný, nevíme, není však vyloučeno, že průzračnost zemské atmosféry ovlivní exploze islandské sopky Grímsvötn.

Vpravo od Měsíce v té době nalezneme hvězdu Antares ze souhvězdí Štíra, o něco dál planetu Saturn. Mimo pouliční osvětlení, s dobrým výhledem nad jihovýchodní obzor, můžeme pravděpodobně v okolí „úplňkového“ Měsíce spatřit také Mléčnou dráhu! Úplné zatmění skončí tři minuty po 23. hodině, kdy se u levého okraje opět objeví Sluncem ozářený měsíční kotouč. Následující hodinu pak dostaneme příležitost sledovat částečné zatmění.

V obdélníkovém výřezu je schematicky zakreslen průběh úplného zatmění Měsíce v noci z 15. na 16. června 2011. Velikost měsíčního disku je výrazně zvětšena, všechny časové údaje jsou v letním středoevropském čase.

Pokud pořídíte snímek, kresbu nebo videozáznam z tohoto zatmění Měsíce, pošlete nám jej s patřičným popisem na adresu apo@astronomie.cz. Pozorování našich čtenářů pak vystavíme formou článku.

Informace o zatmění Měsíce si můžete najít i na stránkách Prohlídky Měsíce.

Průběh zatmění mohou čtenáři také komentovat na Facebookových stránkách Virtuálního trpaslíka.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74