Top

Venušin pás a stín Země

Dominika Kalasová, Středa, 24. Srpen 2011

Když zapadá Slunce, tak je nebe kolem něj všelijak oranžové a červené, a tomu, co se děje na východě, se většinou moc nevěnuje pozornost. Ale i tam můžeme vidět zajímavé věci. Když je jasná obloha a čistá atmosféra, můžeme nad východním obzorem pozorovat tmavě modrý pás a nad ním růžový pás, který přechází v obvyklou modrou. Obvyklá modrá je normální sluneční světlo rozptylující se v atmosféře. Růžový pás, nazývaný „Venušin pás“, je ale místem, kde se v atmosféře odráží světlo od zapadajícího Slunce. A těsně nad horizontem můžeme vidět stín naší vlastní planety.

Venušin pás a stín Země jsem  pozorovala 5. 8. 2011 kolem 19:30 místního času v Chorvatsku, v Bašce Vodě:

Na opačné straně horizontu zapadalo obvykle romanticky Sluníčko:

Tento jev byl několikrát vyfocen jako astronomický snímek dne. Čím je atmosféra čistší, tím víc je efekt intenzivnější. Za správných podmínek ho můžeme pozorovat jak při východu, tak při západu Slunce. Takže se nenechte jenom unášet západy a východy, ale dívejte se na celou oblohu.

Dominika Kalasová

Studuji na VUT v Brně. Organizuji kurz NFT v Talnetu a Fykos. Často se dívám na oblohu, občas i dalekohledem. Někdy jedu někam na bruslích nebo na kole. Sem tam čtu, ať už je to něco o fyzice a něčem příbuzném nebo nějaká pěkná beletrie. Ráda cestuji a jezdím na festivaly.

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom