Top

Umíte kreslit? Pomozte světelnému znečištění!

Jan Kondziolka, Pondělí, 21. Listopad 2011

Problematiku světelného znečištění na těchto stránkách čtenářům netřeba představovat – kdo by neznal onen oranžový tfuj, který nám znepříjemňuje pozorování a nutí nás jezdit kilometry daleko za tmou. Dobrá zpráva je, že ne všichni na to jen pasivně nadávají a snaží se s tím něco dělat.

Trojice odvážlivců ve složení Vojtěch Kohout, Martin Mašek a Jan Kondziolka si dala práci a podali k Nadaci O2 programu Thing big žádost o grantovou podporu, za účelem výzkumu v oblasti světelného znečištění.

Žádosti bylo v plné výši vyhověno a tak Vojtu čeká práce asi na nejsložitější části projektu a to výrobě měřící soustavy k měření jasu oblohy fotografickou metodou, a Martina a Honzu čekají hodiny v autě se skyqualitymeterem. Další částí projektu je popularizace problematiky formou přednášek a také tisk pohlednice pro děti. Proto prosí o pomoc a to, že pohlednice by měla vypadat tak, že zadní strana by měla být následující báseň a přední její ilustrace:

Včera jsem si vyšel ven s jednou hezkou slečnou,
napadlo mě ukázat jí hvězdy s dráhou mléčnou.
Myslel jsem si – zafrajeřím,
znalostmi ji oslním, bude slečna jenom zírat, kolik toho frajer vím.
Bylo jasno, tak jsem ji vzal po setmění do parku,
teď přišla má velká chvíle – ukážu jí Polárku!
Bloudím zrakem po obloze,
v duchu rychle vzpomínám, Polárka je v Malém voze,
tak kdepak ten vozík mám?
Kroutím krkem do všech stran a i ve tmě blednu,
nikde totiž nevidím hvězdu ani jednu.
Jak idiot připadám si, slečně cosi blekotám,
jen se na mě usměje, za chvíli jsem v parku sám.
Tak jsem ještě chvíli žehral na pouliční osvětlení,
teď už dobře chápu, co je to světelné znečištění…

Autor: Markéta Polášková

Kresba: Tereza Macurová

Pro inspiraci přikládáme první povedenou kresbičku, kreslíři (a samozřejmě i básníci s dalšími tematickými básněmi) ať své dílka pošlou mejlem na kondziolkajan(zavináč)seznam.cz . Použité kresby odmění drobnými cenami s astronomickou tématikou. Největší odměnou však bude to, že i vy vystoupíte z řad pasivů a aktivně pomůžete v boji se světelným znečištěním!

Zároveň nabízejí v rámci popularizace přednášky pro veřejnost a to v lokalitách Severní Morava, Liberecko a okolí Vimperka.
Děkujeme


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74