Top

Umíte kreslit? Pomozte světelnému znečištění!

Jan Kondziolka, Pondělí, 21. Listopad 2011

Problematiku světelného znečištění na těchto stránkách čtenářům netřeba představovat – kdo by neznal onen oranžový tfuj, který nám znepříjemňuje pozorování a nutí nás jezdit kilometry daleko za tmou. Dobrá zpráva je, že ne všichni na to jen pasivně nadávají a snaží se s tím něco dělat.

Trojice odvážlivců ve složení Vojtěch Kohout, Martin Mašek a Jan Kondziolka si dala práci a podali k Nadaci O2 programu Thing big žádost o grantovou podporu, za účelem výzkumu v oblasti světelného znečištění.

Žádosti bylo v plné výši vyhověno a tak Vojtu čeká práce asi na nejsložitější části projektu a to výrobě měřící soustavy k měření jasu oblohy fotografickou metodou, a Martina a Honzu čekají hodiny v autě se skyqualitymeterem. Další částí projektu je popularizace problematiky formou přednášek a také tisk pohlednice pro děti. Proto prosí o pomoc a to, že pohlednice by měla vypadat tak, že zadní strana by měla být následující báseň a přední její ilustrace:

Včera jsem si vyšel ven s jednou hezkou slečnou,
napadlo mě ukázat jí hvězdy s dráhou mléčnou.
Myslel jsem si – zafrajeřím,
znalostmi ji oslním, bude slečna jenom zírat, kolik toho frajer vím.
Bylo jasno, tak jsem ji vzal po setmění do parku,
teď přišla má velká chvíle – ukážu jí Polárku!
Bloudím zrakem po obloze,
v duchu rychle vzpomínám, Polárka je v Malém voze,
tak kdepak ten vozík mám?
Kroutím krkem do všech stran a i ve tmě blednu,
nikde totiž nevidím hvězdu ani jednu.
Jak idiot připadám si, slečně cosi blekotám,
jen se na mě usměje, za chvíli jsem v parku sám.
Tak jsem ještě chvíli žehral na pouliční osvětlení,
teď už dobře chápu, co je to světelné znečištění…

Autor: Markéta Polášková

Kresba: Tereza Macurová

Pro inspiraci přikládáme první povedenou kresbičku, kreslíři (a samozřejmě i básníci s dalšími tematickými básněmi) ať své dílka pošlou mejlem na kondziolkajan(zavináč)seznam.cz . Použité kresby odmění drobnými cenami s astronomickou tématikou. Největší odměnou však bude to, že i vy vystoupíte z řad pasivů a aktivně pomůžete v boji se světelným znečištěním!

Zároveň nabízejí v rámci popularizace přednášky pro veřejnost a to v lokalitách Severní Morava, Liberecko a okolí Vimperka.
Děkujeme

Jan Kondziolka

Absolvent bakalářského oboru záchranářství, pracuje jako sestra, zabývá se světelným znečištěním, tvůrce webu svetlo.ian.cz, několik let působil na IAN.cz. Mezi koníčky patří také pozorování halových jevů, noční fotografie, dále je zaníceným trabantistou a dobrovolným hasičem.
http://kojan.kvalitne.cz/

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom