Top

Meteorický roj Lyrid

Marek Kolasa, Středa, 18. Duben 2012

Od poloviny dubna můžeme na obloze pozorovat meteorický roj Lyrid. V dubnu (16. až 25.) totiž naše Země proletá proudem drobných prachových částic uvolněných v minulosti z komety Thatcher. Pokud částice vletí do naší atmosféry, zahřeje se a většinou i vypaří. My pak na obloze sledujeme světelný úkaz tzv. meteor, mezi lidmi známý jako „padající hvězda“. Radiant tohoto roje leží v blízkosti hranic souhvězdí Lyry a Herkula.

Maximum roje letos připadá na 22. ráno a Měsíc letos nebude pozorování rušit. Snad vyjde počasí.

Mapka ukazuje situaci 22. 4. 2012 ve 2 hodiny SELČ. Žlutě je vyznačena přibližná poloha radiantu. Červená čára je ekliptika.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74