Top

Test odchylky hodinek

Petr Scheirich, Pondělí, 11. Červen 2012

V posledních šesti měsících jsem testoval denní chod nejdrůznějších hodinek. Tabulka ukazuje výsledky seřazené od nejlepších po nejhorší a níže je podrobnější komentář.

Vše začalo tím, že jsem na Aukro koupil pro účely astronavigace troje nejlevnější digitální hodinky (jedny asi za 100 Kč). K mému zděšení byly naprosto nepoužitelné, protože se za den opožďovaly od 44 do 50 sekund! Začal jsem jejich odchylky systematicky zaznamenávat, a spolu s nimi i u různých dalších hodinek. Tam kde to šlo (u velmi přesných hodinek to nešlo, protože bych na daném časovém intervalu dostal v rámci chyby totožný výsledek) jsem otestoval i teplotní závislost, přemístěním hodinek z pokojové teploty (~ 20° C) do lednice (~ 5° C). Zajímavá je také jak je chod ovlivněn výměnou staré baterie za novou (což přisuzuju vlivu změny napětí).

Všechny testované hodiny jsou krystalem řízené.

  • Casio (digitální náramkové hodinky), které mi věnoval Kojan, jsou jednoznačným vítězem, předbíhají se o 0.015 sekund za den (testováno v průběhu 94 dnů). Na úkor přesnosti je ale variabilita chodu, protože jsem příležitostně zaznamenal až jednosekundovou odchylku od lineráního trendu jejich chodu, a to na obě strany.
  • Tissot (ručičkové náramkové hodinky), které jsem dostal od rodiny, mají velice pravidelný chod s odchylkou + 0.063 s/den (testováno v průběhu 94 dnů). Občas jsem sice zaznamenal maximálně půlsekundovou variaci, ale to přičítám tomu, že jsem je nosil na ruce (tj. ve změnách teploty a otřesech).
  • Bentime – ručičkové nástěnné hodiny do koupelny napájené tužkovou baterií. Navzdory svému vzhledu a účelu mě velice příjemně překvapily, předbíhají se pouze o 0.16 s/den (testováno 2x, jednou v průběhu 36 a podruhé 49 dnů). Jednou však v průběhu několika dnů náhle zpozdily o 20 minut (!). Původně jsem to připisoval slabé baterii, ale to se nepotvrdilo. Alternativní vysvětlení je, že jsem je položil na notebook, tedy do blízkosti magnetu z harddisku.
  • Muray (digitální náramkové hodinky), které mám už alespoň 10 let. Při testování s ještě starou baterií (po dobu 37 dnů) se předbíhaly 0.37 s/den. Po výměně baterie se předbíháni zpomalilo na 0.18 s/den (testováno v průběhu 56 dnů) a po umístění do lednice se začaly opožďovat o 1.25 s/den (testováno v průběhu 38 dnů).
  • Indian inst. – malé ručičkové stolní hodinky, zřejmě reklamní předmět vzadu s nápisem Indian Institute of Astrophysics, které mi věnoval Michal. Při pokojové teplotě se předbíhají o 0.26 s/den (testováno v průběhu 56 dnů) a v lednici se opožďují o 0.80 s/den (testováno v průběhu 38 dnů).
  • Notebook – hodiny v počítačích jsou mně ne ze zcela zřejmých důvodů obecně dost špatné (synchronizaci přes internet mám pochopitelně vypnutou, jinak by nebylo co testovat). Hodiny v notebooku se mi předbíhají o 1.77 s/den (testováno v průběhu 149 dnů), navíc mají značné variace (až 2 s) od lineárního trendu. V závěru testování dokonce začaly z trendu vybočovat o více než 3 s.
  • Aviator (digitální náramkové hodinky), které mi věnoval Kojan, se při pokojové teplotě předbíhají o 2.74 s/den (testováno v průběhu 34 dnů) a v lednici se předbíhají o 1.65 s/den (testováno v průběhu 60 dnů).
  • Noname – poslední troje, již zmiňované digitální náramkové hodinky koupené na Aukro, jsem testoval 7 dnů při pokojové teplotě a 13 dnů v lednici. Díky obrovským chodům stačily i takto krátké intervaly, aby byly rozdíly zjevné.

Závěrem ještě jednu poznámku – v dřívějších dobách se jako chronometr, tedy přesné hodiny použitelné k navigaci, označovaly mechanické hodiny s chodem menším než 4 s/den. Kvalita hodin se ovšem posuzovala nejen chodem samotným, ale také jeho rovnoměrností (pokud velikost chodu známe, můžeme i po uplynutí známého počtu dnů vždy spočítat o kolik se hodiny mezitím rozešly). Ta musela být pokud možno konstantní nejen v čase, ale také nezávislá na změnách teploty a tlaku. Rovnoměrnost testovaných quartzových hodinek v čase je velice dobrá (lepší než lze v amatérských podmínkách detekovat), až na zmiňované ojedinělé případy. O dost horší je to ale s teplotní závislostí, jak je ostatně patrné z tabulky.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74