Top

Tři zajímavé objekty letní oblohy

Herbert Ullrich, Čtvrtek, 12. Červenec 2012

S pozorováním jsem před rokem začal. Na astronomické expedici 2011. A dostal příležitost přes rok zlepšovat své schopnosti a udržovat přehled o obloze se zrcadlovým dalekohledem 200×1200. Prima.

Jako důkaz, že jsem přes.. svůj velký rok..  nelenil a jako nadšenou zprávu lidem, kteří mi dalekohled půjčovali se chci dnes podělit o svá pozorování tří objektů, které na vás čekají na letní obloze. I dnes!..

Jedná se profláknuté objekty letní oblohy. Stejně je radost vždy si je znovu prohlédnout. A vidět, že se nezměnily.

M27 – Činka, NGC457 – Človíček, M103. Mé nejoblíbenější objekty.
Hm. M103 asi ne..

M103 – otevřená hvězdokupa v Kasiopeje

Jedno ze dvou několik dní starých pozorování z Nových Heřmínov, vesnice poblíž Bruntálu na Slezsku, z chaty mých prarodičů. Bez rušivých efektů, ideální samotka, provoz na ulici před chalupou zanedbatelný. Během pozorování se zatáhlo, asi 0:35

Výborné prostředí. V zahradě, výhled na jedinou pouliční lampu zakrýval dobře umístěný stromek, Měsíc byl schovaný pod obzorem.. MHV=5,76.

Tak na to jsem ani nebyl připravený, čekal jsem něco podobného své zahradě, městskému nasvětlení, proti kterému jsou koncertní světlomety baterkou na klíče.. Nejsou. Ale stejně jsem si nevzal červené světlo. Tak měl jsem optickou myš. Bliká.

M103 je otevřená hvězdokupamezi δ Cas (Ruchbah) a ε Cas, nachází se tak zhruba v první čtvrtině této spojnice, i když ne přímo. (V nákresu je chybka, kdo ji najde má bod.. Dobře, Otevřená mlhovina je blbost.)

M27 – Činka – Planetární mlhovina v Lištičce

Z mojí zahrady, podmínky byly horší, ale úžasné bylo, že s půjčeným dalekohledem vypadala Činka opravdu jako činka..
Byla nádherná, opravdu to konečně nebyl ten šedý kotouček z binokuláru, ale docela specifický tvar.

Nachází se tak na třech pětinách spojnice hvězd 15 Vul a γ Sge, přes rok se z ní stal můj oblíbený objekt. A poprvé je to opravdu docela zážitek.

NGC 457 – Človíček – Otevřená hvězdokupa v Kasiopeje

Můj asi nejprohlíženější objekt napřesrok, kterému bych jistě neupřel místo mezi třemi těžko zpracovanými pozorováními pro tento článek. Nejkrásnější je opravdu v zrcadlovém dalekohledu, kde je.. „hlavou nahoru“.

E.T. Mimozemšťan.

Pozorovaný z chaty, stejná noc jako M103 výše, stejné podmínky, stejné souhvězdí. Větší zážitek.

Závěrem bych chtěl poděkovat Martinu Rybářovi za zprostředkování zápůjčky skvělého dalekohledu. A autorům softwaru a literatury použitých ke zpracování pozorování, Stellarium, sir Patrick Moore – Hvězdy a planety, astronomický atlas z Astronomické Expedice.

A děkuji svým čtenářům, objekty už jste opravdu asi všechny viděli, to snad nevadí… A je čas to napravit, pokud ne!

Herbert Ullrich

Herbert Ullrich

Autor není registrovaný

Komentáře

1 komentář k “Tři zajímavé objekty letní oblohy”

  1. Michal Lachký dne Čtvrtek, 12. Červenec 2012 v 19.55 řekl(a):

    Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_comment_author_thumbnail() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/comments.php:38 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/comment-template.php(1472): require() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php(85): comments_template() #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include('/www/doc/www.as...') #3 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #4 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #5 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/comments.php on line 38