Top

Noc vědců v Beskydech

Jan Kondziolka, Pondělí, 15. Říjen 2012

V rámci projektu Beskydské oblasti tmavé oblohy na konci září pořádala Amatérská prohlídka oblohy (sekce České astronomické společnosti) ve spolupráci mladými lidmi podpořenými z programu Think Big Nadace O2 na Gruni ve Starých Hamrech Evropskou noc vědců.

Tato akce je celoevropská, v rámcí ní mají lidé možnost navštívit vědecká pracoviště, jako jsou hvězdárny, vysoké školy, nebo naopak vědci zamíří mezi lidi. Na Gruni se letos poprvé konala vědomostní stezka z turistické chaty Švarná Hanka směrem na klimatologickou stanici ustavu CzechGlobe. Celkem bylo cestou 6 stanovišť, kde se účastníci mohli dozvědět třeba o mezosferických blescích, způsobech a významu měření teploty, pozorovat oblohu, největší úspěch pak mělo stanoviště o velkých šelmách v Beskydech. Cíl stezky byl na klimatologické stanici, kde byla možnost prohlídnout si skleníky, kde se pěstují rostliny v různých koncentracích oxidu uhličitého a zjišťuje se vliv jeho koncentrace na růst rostlin.

Stanoviště o šelmách

Dále byla na stanici ke zhlédnutí automatická stanice k videopozorování meteorů, která byla postavena v rámci projektu Beskydské oblasti tmavé oblohy. Je rozšířením celoevropské sitě kamer CEMeNt, která slouží k zjištování drah meteorů při průletu atmosférou. Součástí stanice je také čidlo k měření světelného znečištění, které je v oblasti na velmi nízké úrovni a je tak dobrým předpokladem k založení oblasti tmavé oblohy, která bude založena 4. 3. 2013 k příležitosti 40. výročí založení CHKO Beskydy.

Výherce vědomostní stezky o dalekohled

Mimo absolvování stezky byla také možnost navštívit místní dřevěný kostel. Večer se pak v sále konaly přednášky, posluchači se mohli dovědět jak si oběvit vlastní proměnnou hvězdu, vlastní planetku nebo o úkazech, které jsou pozorovatelné pouze ve zdejší unikátní tmě. Celkem se akce zúčastnilo zhruba 300 návštěvníků. Doufáme, v příštím roce nastavenou laťku překonáme.

Jan Kondziolka

Absolvent bakalářského oboru záchranářství, pracuje jako sestra, zabývá se světelným znečištěním, tvůrce webu svetlo.ian.cz, několik let působil na IAN.cz. Mezi koníčky patří také pozorování halových jevů, noční fotografie, dále je zaníceným trabantistou a dobrovolným hasičem.
http://kojan.kvalitne.cz/

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom