Top

Noc vědců v Beskydech

Jan Kondziolka, Pondělí, 15. Říjen 2012

V rámci projektu Beskydské oblasti tmavé oblohy na konci září pořádala Amatérská prohlídka oblohy (sekce České astronomické společnosti) ve spolupráci mladými lidmi podpořenými z programu Think Big Nadace O2 na Gruni ve Starých Hamrech Evropskou noc vědců.

Tato akce je celoevropská, v rámcí ní mají lidé možnost navštívit vědecká pracoviště, jako jsou hvězdárny, vysoké školy, nebo naopak vědci zamíří mezi lidi. Na Gruni se letos poprvé konala vědomostní stezka z turistické chaty Švarná Hanka směrem na klimatologickou stanici ustavu CzechGlobe. Celkem bylo cestou 6 stanovišť, kde se účastníci mohli dozvědět třeba o mezosferických blescích, způsobech a významu měření teploty, pozorovat oblohu, největší úspěch pak mělo stanoviště o velkých šelmách v Beskydech. Cíl stezky byl na klimatologické stanici, kde byla možnost prohlídnout si skleníky, kde se pěstují rostliny v různých koncentracích oxidu uhličitého a zjišťuje se vliv jeho koncentrace na růst rostlin.

Stanoviště o šelmách

Dále byla na stanici ke zhlédnutí automatická stanice k videopozorování meteorů, která byla postavena v rámci projektu Beskydské oblasti tmavé oblohy. Je rozšířením celoevropské sitě kamer CEMeNt, která slouží k zjištování drah meteorů při průletu atmosférou. Součástí stanice je také čidlo k měření světelného znečištění, které je v oblasti na velmi nízké úrovni a je tak dobrým předpokladem k založení oblasti tmavé oblohy, která bude založena 4. 3. 2013 k příležitosti 40. výročí založení CHKO Beskydy.

Výherce vědomostní stezky o dalekohled

Mimo absolvování stezky byla také možnost navštívit místní dřevěný kostel. Večer se pak v sále konaly přednášky, posluchači se mohli dovědět jak si oběvit vlastní proměnnou hvězdu, vlastní planetku nebo o úkazech, které jsou pozorovatelné pouze ve zdejší unikátní tmě. Celkem se akce zúčastnilo zhruba 300 návštěvníků. Doufáme, v příštím roce nastavenou laťku překonáme.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74