Top

Rok s dobsonem – Jaro

Anna Kufová, Sobota, 24. Srpen 2013

Tento článek bude pojednávat o tom, jak jsem si počínala doma s velkým zapůjčeným megatěžkým dělem (tak jej pojmenovali mí rodiče) jménem dalekohled, jakožto velký vděk za jeho zapůjčení, oznámení o jeho stavu (přísahám, že je ještě celý!) a konečně i důkaz o mém nelelkování a zpestření tak mnoha krásných večerů.

S pozorováním jsem začala minulým rokem na Astronomické expedici 2012. Tehdy mé pozorování ze začáku probíhalo stylem: ,,Už to mám, to je ono, to je ta M 15, jsem dobrááá!“, načež na to mrkl přítel Filip a řekl: ,,Ty trdlo, to nemáš ani zaostřené, to je jen nějaká hvězda“, ale postupně jsem se dostala až do levlu, kdy to sice trvá najít děsnou dobu, ale nakonec se se to najde – pozdě, ale přece! Není tomu tudíž dlouho a proto od tohoto článku očekávejte spíše několik nákresů objektů, které jistě znáte – amatérský exot jako já je šťasten, když s dalekohledem nesletí do příkopy či neuklouzne na náledí (bravo, to se zatím nestalo!) nebo se mu v montáži nezasekne prst, když dalekohled přenáší (jo, to se stalo, vyndat nešel a nikdo mé volání neslyšel), a když už tedy něco napozoruje, tak je to nadstandard!

Pozorovala jsem převážně objekty, jež jsou uvedeny v brněnském astrokurzu ke každému ročnímu období, kdy jsou podmínky nejvhodnější. Některé z nich uvádím i zde – ke každému ročnímu období právě tři objekty s jejich nákresem upraveným do negativu (fuj, tužkou se mi to ani trochu nelíbí) a mými originálními postřehy.

JARO

Alcor-Mizar / dzeta Ursae Maioris / vícehvězda / Velká medvědice
Typický objekt, s nimž jsem začínala, abych se naučila, jak s dalekohledem správně zaměřovat – vícehvězdný systém  Alcor-Mizar, který lze rozeznat už pouhým okem… Prý. Takový slepoň jako já na to potřebuje dalekohled a pak i může  vidět, že samotný Mizar se rozpadne na další dvě hvězdy, vzdáleny asi 14, 8“.

M 81 a M 82 / galaxie / Velká medvědice
Ještě zůstaneme ve Velké Medvědici – galaxie M 81 a M 82 se na obloze jeví jako velmi blízké, vzdáleny o necelý úhlový stupeň. M 81, kdysi nazývaná jako Bodeova mlhovina, je výraznější a kulatější, ale M 82, Galaxie doutníku, je docela úzká a méně nápadná. Charakteristicky je nazývám Asterix (M 82) a Obelix (M 81). Škoda jen, že souhvězdí, v němž se objekty nachází, nenese jméno Divočák (ač podoba by i seděla), to by byl pro Obelixe ráj.

Jesličky / M 44 / otevřená hvězdokupa / Rak
Jesličky lze vidět i pouhým okem – flekovitě. S dalekohledem už jsou zajímavější, dokonce lze s trochou fantazie skutečně vidět to, co má název reálně představovat, což se mi líbí. Upřímně nesnáším to prvotní hledání otevřených hvězdokup, kdy ještě úplně nevím, co mám vlastně vidět. Nacházím svůj cíl pak téměř všude, prostě stylem – hele, tady je nějak více hvězd, to bude ono… hmm, tak nic, no.

Na březnové obloze měla být relativně dobře viditelná kometa C/2011 L4 PanSTARRS, ale i přes mnoho snažení se nám ji nepovedlo najít. Nakonec to dopadlo tak, že jsme se s Filipem promrzlí venku u dalekohledu asi tři kilometry od civilizace hádali o poslední šálek kávy z termosky.

25. dubna 2013 bylo možno pozorovat 2% zatmění Měsíce, které jsme alespoň jako útěchu zpozorovali.

Anna Kufová

Autor není registrovaný

Komentáře

1 komentář k “Rok s dobsonem – Jaro”

  1. Michal Lachký dne Neděle, 25. Srpen 2013 v 16.05 řekl(a):

    Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_comment_author_thumbnail() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/comments.php:38 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/comment-template.php(1472): require() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php(85): comments_template() #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include('/www/doc/www.as...') #3 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #4 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #5 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/comments.php on line 38