Top

Rok s dobsonem – Léto

Anna Kufová, Sobota, 31. Srpen 2013

Tento článek bude pojednávat o tom, jak jsem si počínala doma s velkým zapůjčeným megatěžkým dělem (tak jej pojmenovali mí rodiče) jménem dalekohled, jakožto velký vděk za jeho zapůjčení, oznámení o jeho stavu (přísahám, že je ještě celý!) a konečně i důkaz o mém nelelkování a zpestření tak mnoha krásných večerů.

S pozorováním jsem začala minulým rokem na Astronomické expedici 2012. Tehdy mé pozorování ze začáku probíhalo stylem: ,,Už to mám, to je ono, to je ta M 15, jsem dobrááá!“, načež na to mrkl přítel Filip a řekl: ,,Ty trdlo, to nemáš ani zaostřené, to je jen nějaká hvězda“, ale postupně jsem se dostala až do levlu, kdy to sice trvá najít děsnou dobu, ale nakonec se se to najde – pozdě, ale přece! Není tomu tudíž dlouho a proto od tohoto článku očekávejte spíše několik nákresů objektů, které jistě znáte – amatérský exot jako já je šťasten, když s dalekohledem nesletí do příkopy či neuklouzne na náledí (bravo, to se zatím nestalo!) nebo se mu v montáži nezasekne prst, když dalekohled přenáší (jo, to se stalo, vyndat nešel a nikdo mé volání neslyšel), a když už tedy něco napozoruje, tak je to nadstandard!

Pozorovala jsem převážně objekty, jež jsou uvedeny v brněnském astrokurzu ke každému ročnímu období, kdy jsou podmínky nejvhodnější. Některé z nich uvádím i zde – ke každému ročnímu období právě tři objekty s jejich nákresem upraveným do negativu (fuj, tužkou se mi to ani trochu nelíbí) a mými originálními postřehy.

LÉTO

Hvězdokupa v Herkulovi / M 13 / kulová hvězdokupa / Herkules
Tato hvězdokupa se nachází na okraji Herkulova ,,těla“. Lze ji spatřit i bez dalekohledu, nicméně její krásu si pak nelze natolik vychutnat. V menších dalekohledech se jeví jako flek… Tak tomu říkají ti bez fantazie. Já totiž tvrdím, že je to kuřinec, který tam po sobě nechala vesmírná slepice! Vzhledem k rozměrům zapůjčeného dalekohledu lze rozeznat i jednotlivé hvězdy, díky čemuž já mohu dojít k závěru, že onen vesmírný kuřinec je heterogenní.

Ramínko na šaty / Cr 399 / seskupení hvězd / Lištička
Ramínko na šaty je krásným asterismem, k němuž není potřeba ani moc fantazie a skutečně svým seskupením připomíná to, jak je nazván. Díky zrcadlovému zobrazení je ramínko vidět tak, jako by viselo přímo z oblohy a třeba ona Lištička, v jejímž souhvězdí se nachází, si na něj může odkládat… hm, šaty asi ne… tak třeba tu vesmírnou slepici, kterou si zrovna uloví k večeři.

Prstencová mlhovina / M 57 / planetární mlhovina / Lyra
Když jsem se kdysi kochávala krásným googlerským snímkem M 57, připomínala mi mohutné oko (španělská inkvizice by nejspíše řekla oko boží, kterým na nás hledí Bůh a vidí veškeré naše skutky, za které nás potrestá!). Když jsem však jednou usínala v zeměpise u dokumentu o Yellowstonu (národní park v USA), upoutal mě záběr na Yellowstonké jezero z leteckého pohledu – připomínal mi takovou zmenšenou sopečnou M 57. Od té doby neřeknu M 57 jinak než ,,jeloujezírko“, ač v dalekohledu víc svědčí o svém oficiálním názvu – skutečně připomíná malinkatý prstenec, který je občas skutečně oříšek najít.

Anna Kufová

Autor není registrovaný

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom