Top

Rok s dobsonem – Podzim

Anna Kufová, Sobota, 7. Září 2013

Tento článek bude pojednávat o tom, jak jsem si počínala doma s velkým zapůjčeným megatěžkým dělem (tak jej pojmenovali mí rodiče) jménem dalekohled, jakožto velký vděk za jeho zapůjčení, oznámení o jeho stavu (přísahám, že je ještě celý!) a konečně i důkaz o mém nelelkování a zpestření tak mnoha krásných večerů.

S pozorováním jsem začala minulým rokem na Astronomické expedici 2012. Tehdy mé pozorování ze začáku probíhalo stylem: ,,Už to mám, to je ono, to je ta M 15, jsem dobrááá!“, načež na to mrkl přítel Filip a řekl: ,,Ty trdlo, to nemáš ani zaostřené, to je jen nějaká hvězda“, ale postupně jsem se dostala až do levlu, kdy to sice trvá najít děsnou dobu, ale nakonec se se to najde – pozdě, ale přece! Není tomu tudíž dlouho a proto od tohoto článku očekávejte spíše několik nákresů objektů, které jistě znáte – amatérský exot jako já je šťasten, když s dalekohledem nesletí do příkopy či neuklouzne na náledí (bravo, to se zatím nestalo!) nebo se mu v montáži nezasekne prst, když dalekohled přenáší (jo, to se stalo, vyndat nešel a nikdo mé volání neslyšel), a když už tedy něco napozoruje, tak je to nadstandard!

Pozorovala jsem převážně objekty, jež jsou uvedeny v brněnském astrokurzu ke každému ročnímu období, kdy jsou podmínky nejvhodnější. Některé z nich uvádím i zde – ke každému ročnímu období právě tři objekty s jejich nákresem upraveným do negativu (fuj, tužkou se mi to ani trochu nelíbí) a mými originálními postřehy.

PODZIM

Galaxie v Andromedě / M 31 / galaxie / Andromeda
Velmi známý objekt, který byl prvním, jejž jsem v dalekohledu spatřila a tehdy se divila, proč to nevypadá úplně stejně jako na googlu. Nicméně, později jsem i v té typicky protáhlé oválné skvrnce s centrálním zjasněním, kterou lze spatřit i okem, našla její krásu. Pokud se při té podívané člověk nesoustředí pouze na M 31, která je tak narcisticky upoutává všechnu pozornost na sebe, spatří i dvě podstatně menší galaxie – ,,piďiďobky“ M 32 a M 110.

chi a h Persei / NGC 869, NGC 884 / otevřené hvězdokupy / Perseus
Někdy též nazývaná jako „Dvojitá hvězdokupa“ , viditelná bez dalekohledu ala flek. Je tvořena dvěma skupinami hvězd, které jsou od sebe vzdáleny cca jeden úhlový stupeň, čímž je právě tolik zajímavá. Dobře se hledá – přece jen, na každém ,,rohu“ oblohy dvě natolik spřátelené otevřené hvězdokupy, kde skupina chi je charakteristická velmi jasnou dvojicí bílých hvězd, skupina h zase třemi hvězdami, z nichž nejjasnější je naoranžovělá, nenajdete.

M 15 / kulová hvězdokupa / Pegas
A hele – další kuřinec! Nicméně pro mě hezký. Nachází se asi čtyři stupně západně od hvězdy Enif, což je jakýsi čumák Pegase. No, když tak koukám na tu polohu, stačil by kousek a Pegas by to schytal od vesmírné slepice.

Anna Kufová

Autor není registrovaný

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom