Top

Družice MAVEN se chystá ke startu

Pavel Antonín, Sobota, 16. Listopad 2013

Start družice MAVEN k Marsu se blíží. Dne 13. 11. proběhlo úspěšné zasedání komise FRR (Flight Readiness Review), která vyhodnotila připravenost nosiče rakety Atlas V ke startu. Ta má za úkol vynést do vesmíru sondu MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN, což v překladu znamená atmosféra a nestálý vývoj Marsu). MAVEN bude monitorovat atmosféru a ionosféru Marsu. Bude také sledovat vliv slunečního záření a slunečního větru na tamní klimatické změny.

Obrázek NASA

Montáž sondy provedla firma Lockheed Martin. Na MAVENu jsou magnetometry, které pomohou určit vliv slunečního větru na slábnoucí atmosféru Marsu. Magnetometry se implementovaly v Kalifornské univerzitě v Berkeley (University of California, Berkeley Space Sciences Laboratory). Budou umístěny na okraji solárních panelů, aby nebyly ovlivněny magnetickým polem vlastního těla sondy. Mezi dalšími přístroji se nalézá např. iontový hmotnostní spektrometr (k iontové analýze) a detektor neutrálních plynů.  Konečné vyhodnocení připravenosti mise MAVEN s názvem Launch Readiness Review (což je oponentura hodnotící přípravu ke startu) se uskutečnilo v pátek 15. 11. v Kennedyho vesmírném středisku.

Start je naplánován na pondělí 18. 11. ve 13:28 východoamerického času, tedy v 18:28 středoevropského času. Cesta k Marsu potrvá 10 měsíců.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74