Top

Kometa ISON C/2012 S1 na obloze

Jiří Dušek, Pátek, 15. Listopad 2013

V listopadu zahlédneme hned několik těles Sluneční soustavy. Nepřehlédnutelná Venuše zdobí západní obzor už za soumraku. Jupiter se nachází v souhvězdí Blíženců, proto se nízko nad jihovýchodním obzorem objeví po 22. hodině večerní. Poté již můžeme po celou noc sledovat jeho cestu oblohou. Mars vychází před třetí hodinou ranní. Prozradí jej naoranžovělý odstín a také poloha – na rozhranní souhvězdí Lva a Panny. Za ranního rozbřesku najdeme nízko nad jihovýchodem i Merkur se Saturnem.

Je však jisté, že pozornost bude poutat naprosto jiný objekt. Není totiž vyloučeno, že v listopadu a také v prosinci tohoto roku po dlouhé době opět zahlédneme velmi jasnou kometu!

Komety právem budí pozornost nás pozemšťanů. V minulosti byly považovány za posly špatných zpráv. Dnes víme, že to jsou obří koule vodního ledu, tmavého prachu a nepatrného množství jiných látek, které se při přiblížení ke Slunci zahalí do řídkého oblaku plynu a prachu. Komety před čtyřmi miliardami roků na povrch Země dopravily prakticky veškerou vodu. Ta, ve které se koupeme v moři, dýcháme v podobě vodní páry anebo na ni třeba bruslíme, pochází z pradávných komet. A nejen to. Součástí komet jsou i složité chemické látky, které mohly být základními kameny prvních živých organismů. Není tudíž vyloučeno, že celý život na planetě Zemi pochází právě z komet.

Jednu takovou kometu se podařilo objevit i 21. září 2012. Pojmenování dostala ISON C/2012 S1, zkráceně ISON. Tehdy se nacházela až za dráhou planety Jupiter, avšak další pozorování rychle naznačila, že by mohla na sklonku roku 2013 předvést podivuhodnou podívanou. Podobně jako komety Hyakutake v roce 1996 nebo Hale-Bopp v roce 1997.

Bude kometa ISON skutečně tak krásná? Těžko říci. Chování komet je totiž v mnohém podobné chování našich domácích mazlíčků – koček. Taky mají ocas a taky si dělají, co sami uznají za vhodné. Přesto ale zkusme chování komety ISON předpovědět.

Tak jak se bude přibližovat ke Slunci, bude se její nápadnost pozvolna zvyšovat. V listopadu ji najdeme na ranní obloze, projde souhvězdím Panny směrem k Váhám a Štírovi. Při jejím hledání nám zcela jistě pomůže hvězda Spica. V  pondělí 18. listopadu budou od sebe jen půl úhlového stupně daleko! Samozřejmě, jen při pohledu ze Země. Na ISON se budeme dívat ze vzdálenosti 130 milionů kilometrů, tedy asi 7 světelných minut. Vzdálenost hvězdy Spica je však více než 260 světelných let!

Výřez zobrazuje výhled nad jihovýchodní obzor, kde je možné sledovat jasnou kometu ISON.

A pak to přijde! Kometa se 28. listopadu 2013 ocitne v těsné blízkosti Slunce – proletí pouze 1,2 milionu kilometrů nad jeho horkým povrchem! Připomeňme, že Země se kolem Slunce pohybuje více než 120krát dál. Povrch kometárního jádra se v té době nakrátko zahřeje až na několik tisíc stupňů Celsia a zcela jistě kolem sebe rozvine čarokrásný chvost, známý z pohádek i dávných příběhů. I když, nezapomeňme na nevyzpytatelné kočičí chování… Může se totiž také stát, že kometa průlet kolem Slunce nepřežije a bezezbytku (a jakéhokoli představení) se rozplyne. Pokud ale průlet přežije, mohla by prosincovou oblohu ozdobit až nadpozemsky krásná kometa.

Jak tento úkaz sledovat? Za jasného počasí se vydejte na místo s dobrým výhledem až k obzoru, kde neruší pouliční osvětlení. V listopadu a počátkem prosince je kometa ISON viditelná i bez dalekohledu ráno, před východem Slunce, nízko nad jihovýchodním obzorem. Od poloviny prosince ji najdeme večer nad severozápadním obzorem. Jediné, co si tedy musíme přát je pěkné počasí a trochu toho kometárního štěstí. Pokud to vyjde, bude to výjimečná podívaná!


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74