Top

Fáze měsíce přitahují pozornost hodinářů

Jakub Hladký, Pátek, 13. Prosinec 2013

Měsíc jako přirozený satelit Země přitahuje lidskou pozornost již po celá tisíciletí a jeho fáze i pohyby jsou přesně známy a zaznamenány. Měsíc také svojí gravitací jak známo ovlivňuje život na naší planetě a mnozí jeho pozorování zasvětili celý svůj život ať už profesní nebo jako koníček. Připomeňme si ony jednotlivé fáze.

Jednotlivé fáze

  • Nov – nultý den
  • Dorůstající srpek – nula a ž 7,4 dne, úzký srpek
  • První čtvrť 7,4 dne, začíná dorůstat
  • Dorůstající 7,4 – 14,8 dní, postupné stárnutí měsíce
  • Úplněk 14,8 dne od Novu
  • Couvající 14,8 – 22,1 dní, stále pozdější východ
  • Poslední čtvrť 22,1 dní, ve tvaru C
  • Ubývající 22,1 – 29,5 dní, krásný ubývající srpek

Podle toho jestli Měsíc, Slunce a Země stojí v jedné linii nebo svírají pravý úhel, vznikají různé slapové síly, které můžete pozorovat na takzvaném skočném nebo hluchém přílivu a odlivu. Měsíc ovlivňuje také chování zvířat a je nemalou součástí mnoha mytologií a pověstí.

Fáze měsíce i na hodinkách
Fáze měsíce jsou natolik zajímavé, že se privátní Švýcarská hodinářská firma a.b.art rozhodla vyrobit unikátní hodinky a.b.art KLD MOON, které tyto měsíční fáze zobrazují na svém ciferníku. Těchto exemplářů je na celém světě pouze pět set a do ČR byly oficiálně dovezeny jen tři kusy. Spatřit je můžete v prodejním showroomu firmy Emotio v Soukenické ulici v Praze.

Každý exemplář je očíslován a jejich samotné technické, designové i materiální zpracování rovněž není jen tak ledajaké. Minimalistický design, safírové sklo, chirurgická ocel a velmi přesný strojek z nich dělají opravdový unikát, který budou moci mít v ČR jen tři lidé. Více jich oficiální cestou zřejmě nedorazí neboť výrobní číslo posledního exempláře v ČR (446/500) naznačuje, že jich už k dispozici mnoho není. A zájem je opravdu mimořádný.

Chcete-li na vlastní oči vidět vzácné hodinky KLD MOON značky a.b.art, nebo je dokonce vlastnit pak spěchejte.


Jakub Hladký

Autor není registrovaný

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom