Top

Jak proběhl podzimní seminář v Uherském Brodě?

Michal Kroužel, Pondělí, 13. Leden 2014

Počátky APO – Amatérské prohlídky oblohy – sahají až do roku 1986, za tu dobu dokázalo toto sdružení vydávat tištěný časopis, provozovat rozsáhlý web o astronomii, pořádat Astronomickou expedici v Úpici a v neposlední řadě motivovat spoustu mladých lidí k pozorování noční oblohy a k chuti učit se novým věcem. V roce 2012 se APO stalo součástí největšího a nejstaršího astronomického sdružení u nás, sekcí ČAS – České astronomické společnosti.

Ve dnech 15. až 17. listopadu se uskutečnil pravidelný podzimní seminář APO, jehož místo konání letos připadlo na Hvězdárnu Uherský brod. Je to útulná hvězdárna ležící na severní stráni nad Uherským Brodem. Její správci se velmi dobře starají nejen o technické zázemí hvězdárny, ale i o přilehlý pozemek, který připomíná botanickou zahradu.

Příjezd účastníků byl naplánován na páteční sedmou hodinu večerní. Vzhledem k zeměpisné poloze a k rozkopané dálnici D1, přijeli mnozí poněkud později, to však nebránilo našemu přivítání pracovníky hvězdárny a krátkou prohlídkou prostor hvězdárny. Před hlavní budovou tvořily dominantu velké „zahradní“ sluneční hodiny, které nyní v noci pochopitelně nefungovaly, uvnitř budovy si procházíme přednáškový sál, podíváme se i do hlavní kopule, která ukrývá Theodora – reflektor newton 500/2500 mm na automatizované montáži. V přízemí budovy je ještě místnost ze spektrohelioskopem, který u nás vzbudil velkou pozornost i řadu otázek. Vedle hlavní budovy je v rohu pozemku nová pozorovatelna, kde se v kopuli nachází dalekohled Coude 150/2250 mm. Vše je dobře udržované a funkční. Večer na jižní Moravě jsme zakončili v italské Pizzerii, nesoucí jméno Dublin. Zeměpisné nedostatky byly naštěstí jedinými nedostatky. Jídlo i pivo tu měli vynikající.

V sobotu ráno začaly dne programu přednášky. Jako první se slova ujal pan Rostislav Rajchl, který poutavě vyprávěl o astronomii před a po příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Bylo to spojení české historie, astronomie, mystiky a také seznámení s památkami jižní Moravy.

Druhá přednáška od Martina Rybáře pojednávala o Symetrii. O tom, proč ji v přírodě nacházíme, jaké má důvody a v čem pomáhá fyzikům či chemikům. Přednáška obsahovala plno nudných fotografií a velice zábavných vzorců Po obědě v dalekém Dublinu nám Pavel Gabzdyl vyprávěl o svém astronomickém výletu na Kanárské ostrovy. Dech beroucí fotografie noční oblohy a nádherné sopečné krajiny, uzavíral krátký časoměrný záznam, který přítomným doslova vyrazil dech.

Honza Kondziolka pak ve své přednášce popisoval výhody a nevýhody zavádění LED veřejného osvětlení a seznámil nás s projektem meteoritu Morávka. Petr Scheirich pak líčil životní trable malých těles Sluneční soustavy. Závěrem dne Jan Kondziolka opět na scéně, tentokrát v krátkém absolventském velmi vtipném filmu o problematice světelného znečištění.

Počasí nám bohužel nepřálo, ale i přes hustou mlhu a měsíc téměř v úplňku pozorujeme z hlavní kopule Jupiter a jeho měsíce, mlhovinu M42 a snažíme se o projekci Měsíce na stěny kopule. Možnost k ránu pozorovat jasně viditelnou kometu ISON však kvůli počasí nemáme.

V neděli ráno nás Petr Scheirich seznamuje s principy astronavigace a pomocí sextantů, umělých horizontů a Slunce se pokoušíme změřit zeměpisnou polohu hvězdárny. Někomu to jde velmi dobře, jiní se trápí, ale všem je díky krásnému počasí příjemné teplo. Kolem poledního se rozjíždíme do svých domovů a těšíme se na další semináře. Jeden proběhne v únoru v Brně a druhý se bude konat na jaře ve Valašském Meziříčí, kde se zas můžeme dozvědět nové věci a potkat se svými APO přáteli.

Michal Kroužel

Autor není registrovaný

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom