Top

Replika Staroměstského orloje v Kadani

Jaroslav Landa, Čtvrtek, 6. Listopad 2014

Staroměstský orloj, středověké astronomické hodiny, které patří k nejznámějším památkám oslavily ve čtvrtek 9. října 2014 své 604. narozeniny.


Královské město Kadaň má od pondělí 6. října 2014 na nábřeží Maxipsa Fíka (na nábřeží řeky Ohře) pod kadaňským hradem umístěnou nádhernou repliku Staroměstského orloje. Dílo vzniklo jako pocta Mikuláši z Kadaně, který se roku 1410 podílel na zdokonalení orloje na radnici Starého města pražského. Replika váží několik tun a je nefunkční. Měří na výšku 5,4m a je střežena kamerou MP. Královské město Kadaň získalo další turisticky zajímavý cíl.

V roce 1410 vytvořil královský hodinář Mikoláš z Kadaně ojedinělý hodinový stroj, který v multikulturním městě, jakým Praha bezesporu byla, umožnil číst čas různými způsoby. To, co se nám zdá složité, bylo ve své době srozumitelné jak pro měšťany německé, české, italské, tak pro židovské obyvatelstvo či kuoce ze Španělska, Francie a severu Evropy. Mikuláš z Kadaně orloj vytvořil na základě propočtů mistra matematiky a astronomie na pražské univerzitě Jana Ondřejů, zvaného Šindel, který byl mj. osobním lékařem krále Václava IV. Většina lidí, kteří se dnes před orlojem zastaví, porozumí pouze jednomu ze čtyř časů, které orloj ukazuje…

Více informací najdete na: www.e-vsudybyl.cz/clanky/600-let-prazskeho-orloje-2595.html

V sobotu 9.října 2010 jsme měli možnost vidět v Praze unikátní projekt (vžil se pro ně termín video-mapping) připomínající 600 výročí Staroměstského orloje. Podívejte se na oficiální video v HD kvalitě:

Jaroslav Landa DiS Chomutov

Jaroslav Landa

Autor není registrovaný

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom