Top

Částečné zatmění Slunce v Chomutově

Redakce, Pátek, 27. Březen 2015

Zatmění Slunce je jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů, který člověk může za život spatřit. Tato příležitost se nám po několika letech opět naskytla v pátek 20. března 2015. Tentokrát jsme v Chomutově připravili první pozorování částečného zatmění Slunce, na které jsme pozvali i veřejnost.

Úkaz je tak zajímavý, že z řady zemí vyjíždějí expedice, až do velmi vzdálených míst, odkud mohou pozorovat úplné zatmění Slunce. Úplná zatmění Slunce nejsou viditelná vždy ze stejného místa, nýbrž jsou viditelná z různých částí naší planety. Pás kam dopadá stín Měsíce na zemském povrchu je velmi úzký, kdežto jeho délka dosáhne několika tisíc km. Mnohdy stín prochází nepřístupnými, neobydlenými místy a často prochází nad hladinou moří a světových oceánů.

31.května 2003 Chomutov - částečné zatmění Slunce

Vědecký přínos, který taková výprava slibuje, je tak veliký, že ani nebezpečí špatného počasí a daleké cesty astronoma neodradí. Podle DR Huberta Slouky (Pohledy do nebe, Praha 1949) první česká astronomická expedice za zatměním Slunce se vydala na svoji cestu v roce 1936 do Japonska. A druhá expedice současně zamířila do Sovětského svazu. Obě výpravy byly velmi úspěšné. Pás stínu na zemském povrchu tehdy měřil na šířku 150km a na délku asi 14 000 km.

Na pozorování částečného zatmění Slunce v Chomutově jsme byli připraveni několik týdnů předem. Informace o naší nabídce veřejného pozorování zatmění Slunce byla od 1. března 2015 zveřejněna na stránkách České astronomické společnosti.

Místnímu tisku a internetovým serverům jsme včas rozeslali pozvánky a základní informace. Je škoda, že informaci zveřejnila jen dvě média (Chomutovský deník a mujChomutov.cz). Díky Chomutovskému deníku se den předem lidé dozvěděli o připravované akci v našem městě.

19. 3. 2015 Chomutovský deník – titulní strana

Na stránkách serveru mujChomutov.cz byla pozvánka zveřejněna řadu dní předem. Oběma jmenovaným médiím mockrát děkujeme. ZŠ Duhová cesta s.r.o  stihla část místních obyvatel pozvat letáčkem vloženým do schránek v okolních ulicích.

Poslední dny před zatměním, byly vyplněny toliko starostmi o počasí v den zatmění. Neodvážili jsme se hlasitě pronést přání, aby vyšlo počasí a pozorování se podařilo. Pro všechny případy jsme připravili i náhradní program.

20. 3. 2015 Chomutov – částečné zatmění Slunce

20. března 2015 jsme díky skvělému počasí byli svědky velmi zajímavého přírodního úkazu. Naše první společné pozorování určené i pro nejširší veřejnost v Chomutově se dle názoru přítomných opravdu podařilo.

Foto: Josef Griml

Závěr:

V lednu 2015 jsme pozvali veřejnost v Chomutově na pozorování komety C/2014 Q2 Lovejoy. Vzhledem k velmi nepříznivému počasí se akce nezdařila. Několik málo snímků komety najdete v Galerii č.2 na www.astro21.cz

Naše první veřejné společné pozorování 20. března 2015 nám díky počasí vyšlo na výbornou. Děkujeme Vám všem za upřímná slova a poděkování. Můžeme Vás ujistit, že Astronomie – Chomutov připravuje další zajímavé akce, prostřednictvím kterých Vás chceme pozvat do nádherného vesmíru, jehož jsme nedílnou součástí. Sledujte nás na www.astro21.cz

Naše město bylo poprvé uvedeno na stránkách České astronomické společnosti jako místo, kde je nabídnut astronomický program nejširší veřejnosti. Toho si velmi vážíme a uvědomujeme si, že nás to do budoucna zavazuje. Těšíme se na další společné setkání pod hvězdnou oblohou Chomutova.

Jaroslav Landa DiS ChomutovFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74