Top

Jaká byla Noc vědců v Babicích

Jana Švandová, Pondělí, 5. Říjen 2015

V roce 2015 proběhla již po jedenácté po celé České republice Evropská vědců. Letos připadla na pátek 25. září.  Astronomický kroužek Babice se ve  spolupráci s Amatérskou prohlídkou oblohy (sekcí České astronomické společnosti) a spolkem Babický drak pustil do pořádání programu v rámci tohoto dne i v naší malé obci.
Program začal v 16:00 pozorováním Slunce.

Od 17:00 byly pak hlavní náplní experimenty pro děti i dospělé. V klubovně Babického draka se vyráběly sopky z domácí modelíny, vlhkoměry ze šišek, k dispozici byla obří lupa s čočkou z vody a nechyběla prezentace Evropské jižní observatoře (ESO) s možností vyplnit si soutěžní kvíz.

Vyrobené sopky vybuchovaly až venku. Nejprve spořádaně,

pak se ale sopečná činnost s octem v rukou dětí proměnila v katastrofu, která by bez problémů vyhubila další generaci dinosaurů.

U menších dětí byl oblíbený i stolek s výukou výroby pevnější pěny do vany nebo s bezpracným nafukováním balónků pomocí CO2 vzniklého při chemické reakci.

Srdce dětí i dospělých získala „výroba“ měsíčních kráterů pomocí dělobuchů nebo starty rakety.

Stanoviště s neviditelnými gelovými kuličkami, aneb „vidíte, jak nic nevidíte?“ udivovalo děti i dospělé.

I další pokusy probíhaly ve znamení neviditelnosti – resp. neviditelných molekul, jejichž přítomnost můžeme dokázat díky jejich pohybu (difúze a Brownův pohyb). Zlatým hřebem podvečera potom byly pokusy s tekutým dusíkem, jako například levitace díky supravodivosti.

Nechyběl ani důkaz toho, že dusík opravdu dusí.

Návštěvnost předčila všechna očekávání, dohromady s večerní přednáškou o Měsíci a jeho zatmění a následným pozorováním se Noci vědců v Babicích zúčastnilo na 130 osob.

Doufejme, že v nich Noc vědců v Babicích zanechala pozitivní stopy, které se v nich zachovají podobně dlouho, jako ty na Měsíci.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74