Top

Fata Morgana

Redakce, Pátek, 15. Leden 2016

Na obrázku je experiment, který jsme provedli během Expedice v Úpici 2015 – simulace ohybu světla v prostředí s proměnlivou hustotou. Do akvária jsme nalili vodu a na dno opatrně pomocí hadičky slaný roztok. Tím vzniklo prostředí podobné různě zahřátým vrstvám vzduchu, v nichž se také ohýbají světelné paprsky a vzniká Fata Morgana. Průchod laserového paprsku tímto akváriem ukazuje horní část obrázku.

V další části experimentu jsme na hladinu vody nalili olej, který vytvořil ostrý přechod mezi prostředími. Paprsek vstupující do vrstvy oleje (dolní část obrázku) se pak opakovaně odráží od hladiny oleje a rozhraní olej-voda. Jde o stejný efekt, s jakým se setkáváme u optického kabelu (pilovitý paprsek).

Foto: Pavel Váňa

Chtěli byste si podobný experiment sami vyzkoušet? A nebo se chcete dozvědět více o vesmíru, ve kterém žijeme? Naučit se orientovat na hvězdné obloze? Potom se určitě přihlašte na Astronomickou expedici v Úpici! Ta příští se uskuteční v termínu 22.7. – 7.8. 2016. Podrobnosti naleznete na expedičním webu.

Redakce

Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom