Top

Zákryty hvězd planetkami Gotho a Leda

Redakce, Úterý, 8. Leden 2019

Na Astronomické expedici 2018 se dvěma borcům ze skupiny digifoto podařilo napozorovat zákryt hvězdy planetkou 1049 Gotho. Už jen fakt, že “pás totality” (jde vlastně o stín planetky, ale světlo nevrhá Slunce ale zakrývaná hvězda), který je velký jako planetka, tj. pár desítek km, trefí právě Úpici, je velká náhoda, která nastává zřídka. A přestože pro oba pozorovatele bylo snímání úkazu tohoto typu premiérou, poradili si s tím skvěle. Jejich výsledek se objevil mezi dalšími podobnými výsledky a přispěl k určení rozměru planetky: 59 x 51 km.

Obrázek: Vlastní pozorování zákrytu. Pohon dalekohledu je vypnutý a kamera snímá jeden snímek dlouhou expozicí. Hvězdy se tedy na snímku zobrazí jako čárky kvůli otáčení oblohy. Hvězda zakrývaná planetkou na krátký moment zmizí.

Obrázek: Výsledky zveřejněné na stránce euraster.net. Poslední záznam je pozorování z Expedice.

Obrázek: Každá z úseček představuje pozorování zákrytu z různých míst na povrchu Země. Číslem 6 je označeno pozorování z Expedice. Žlutá elipsa je přibližný tvar planetky (jejího “stínu” na povrchu Země), odvozený ze všech napozorovaných zákrytů.

Od expedice se těmto pozorováním oba věnují aktivně samostatně a mají další zajímavý výsledek: přispěli k určení velikosti a tvaru planetky 38 Leda (tětiva č. 8, M. Mašek & M. Tylšar).

Chcete, aby se s vámi podělili o své know-how? Přihlašte se na letošní astronomickou expedici: http://expediceupice.cz/

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74