Top

Jak vytvořit příspěvek: pro začátečníky


Redakčním systémem Virtuálního trpaslíka je WordPress. Ten se vyznačuje jednoduchostí a přívětivostí při vytváření příspěvků. Pokud vám nedělá problém vytvořit jednoduchý dokument v aplikaci jako je Word, zvládnete hravě vytvořit i příspěvek v tomto redakčním sytému. Není třeba znát žádně speciální HTML značky, vše se upravuje v přehledném vizuálním editoru pomocí pár klikacích ikon formátujících text.

Celý redakční systém je v českém jazyce, jak ho používat zjistíte rychle sami, pro začátek vám přinášíme pár rád, jak rychle vytvořit nový příspěvek.

Vytvořit příspěvek

Nový příspěvek začnete vybráním položky Vytvořit příspěvek z menu. Do prvního pole vepište krátký, ale výstižný název. A dál se můžete pustit do psaní samotného textu příspěvku.

Pro formátování označeného textu používejte ikony na vrchu textového pole. Snažte se ale psát text hladce, bez zbytečného zvýrazňování, které jinak působí rušivě při čtení.

Panel s ikonami sloužícími k formátování textu

Do nového odstavce přejdete jedním stisknutím klávesy Enter.

Odkazy

Odkaz na jinou stránku vytvoříte vybráním textu, který má jako odkaz sloužit a kliknutím na ikonu a, která je jinak neaktivní. V dialogovém okně pak jen stačí zadat adresu stránky, na kterou se chcete odkazovat do pole URL odkazu a potvrdit kliknutím na tlačítko Vložit. Pomocí stejné ikony můžete později odkaz upravit a nebo pomocí ikony aa odkaz zrušit.

Vložení a úprava odkazu

Vložení a úprava odkazu

Obrázky

Obrázek do příspěvku vložíte pomocí ikony img. Vyberte soubory, které chcete nahrát. Dál vyberte obrázek který chcete vložit. Pro snazší orientaci můžete změnit Název souboru. Popisek, který se objeví pod obrázkem vepište do pole Titulek. URL odkazu kam bude obrázek odkazovat vyplníte pomocí tlačítka URL souboru. Zarovnání vyberte Žádné a Velikost zvolte Velký obrázek. Pro příště bude tohle nastavení už správně přednastavené. Nakonec klikněte na tlačítko Vložit do příspěvku. Tím se do textu vloží zmenšený obrázek odkazující na obrázek v původní velikosti.

Další obrázky vložíte obdobně. Všechny vámi nahrané obrázky pak najdete v Galerie.

Vložení obrázku

Vložení obrázku

Galerie nahraných obrázků a souborů

Galerie nahraných obrázků a souborů

Dokumenty

Jiné dokumenty nahrajete pomoci ikony file. Vyberte soubory, které chcete nahrát. Vybranému souboru pak změňte Název, pod kterým se do textu vloží a URL odkazu vyplňte pomoci tlačítka URL souboru. Po kliknutí na tlačítko Vložit do příspěvku se do textu na místo kurzoru vloží pojmenovaný odkaz na soubor.

Vložení přílohy do příspěvku jako odkaz

Vložení přílohy do příspěvku jako odkaz

Náhled

Pro prohlédnutí výsledné podoby vašeho příspěvku klikněte na tlačítko Náhled. Ten se otevře v novém okně.

Rubriky

Pro svůj příspěvek vyberte rubriku, která nejlépe odpovídá jeho obsahu.

Odeslat ke schválení

Jste-li spokojeni s výslednou podobou vašeho příspěvku, Odešlete ho ke schválení. Někdo z redaktorů pak příspěvek prohlédne, případně upraví a naplánuje jeho publikování.

Alternativně můžete váš příspěvek Uložit jako koncept a vrátit se k jeho úpravě později. Příspěvek se taky sám automaticky ukládá během jeho úpravy. Jakmile je však příspěvek publikovaný, již jej nemůžete dále upravovat.

Bottom