Hvězdné mapy
Pro své toulky noční oblohou budete potřebovat přehledný hvězdný atlas. Následující vám nabízené jsou k dispozici na internetu zdarma.
Hvězdný atlas Mag-7
Vyšlo v Bílém trpaslíku číslo 138: Hvězdný atlas Mag-7, Zdeněk Janák
Jestli už z vaší mnohokrát prolistované, provlhlé a portrhané kopie z kopie Bečvářova atlasu Coeli pomalu mizí i ty nejjasnější hvězdy, možné je právě na čase pořídit si atlas nový. A nemusíte ani utrácet za neskladné plachty atlasu Coeli Novus nebo pořizovat drahý zahraniční atlas. Andrew L. Johnson se totiž rozhodl vytvořit dostupný a kvalitní hvězdný atlas vhodný nejen pro začátečníky — The Mag-7 Star Atlas Project.
Atlas se skládá z celkem dvaceti map pokrývajících celou severní i jižní oblohu a jedné dodatkové mapy detailněji zobrazující kupu galaxií v souhvězdí Panny. Na mapách jsou vyznačeny hvězdy do hvězdné velikosti 7,25 mag. Zvláště pak označeny dvojhvězdy. Různými symboly jsou vyznačeny odpovídající typy deep-sky objektů, zahrnující Messierův katalog, RASC výběr z NGC katalogu a Herschell 400 katalog. Celkově tak přes 550 objektů. V mapách jsou vyznačeny spojnice souhvězdí, jejich hranice i jména a přímo označeny jasné hvězdy. Znázorněny jsou i hlavní kružnice rovníkových souřadnic.
Díky limitující hvězdné velikosti vyznačených hvězd je atlas ideální pro orientaci na obloze u menšího dalekohledu, zvláště pro zkušenějšího pozorovatele zběhlého v orientaci na obloze a ve vyhledávání notoricky známých objektů.
Atlas existuje ve třech provedeních. V různobarevné variantě, která ale není vhodná přímo do terénu a prohlížení pod červeným světlem, na rozdíl od černobílé verze. A v barevném provedení i s vyznačenou Mléčnou drahou.
Atlas si můžete zdarma stáhnout z internetových stránek projektu, případně z jejich českého zrcadla. Svobodná licence, pod kterou byl atlas uvolněn, vás opravňuje k jeho dalšímu beztrestnému šíření a využívání. Mapy lze stáhnout ve formátu PDF a tak vytisknout na jakékoliv tiskárně na libovolně velký formát papíru bez ztráty kvality.
PP3
Mapy atlasu Mag-7 byly vytvořeny pomocí programu PP3, jehož autorem je Torsten Bronger. Ten je také možné zdarma stáhnout z internetu, ale k jeho plné funkčnosti budete rovněž potřebovat mít nainstalovaný systém LaTeX.
Pokud vás neodradí poněkud sparťanské ovládaní programu pomocí textového souboru se zapsanými příkazy, můžete si z jeho pomocí vytvořit přehledné mapy všech souhvězdí, nebo i jiných libovolných částí oblohy. Ty jsou vhodné jako kvalitní ilustrace do publikací a najdete je i u všech popisů souhvězdí na stránkách internetové encyklopedie Wikipedia.
Taki’s 8.5 Magnitude Star Atlas
Vyšlo v Bílém trpaslíku číslo 139: Taki’s 8.5 Magnitude Star Atlas, Pavel Karas
Máte doma středně velký dalekohled a pošilháváte po podrobném atlasu oblohy? Cože? Že na „Uranku“ nemáte? V tom případě nastražte uši, představuje se 8.5 Magnitude Star Atlas japonského astronoma Toshimiho Takiho.
Asi nejzásadnější zpráva je, že tento atlas je v angličtině a zadarmo. Na uvedené internetové stránce si jej můžete stáhnout ve formátu PDF. Atlas je rozdělen do sedmi souborů, pokrývajících oblasti o deklinaci +90° až +62°, +62° až +37°, +37° až +12°, +12° až -12°, -12° až -37°, -37\° až -62° a konečně -62° až -90°. Každý pozorovatel si tak může stáhnout libovolnou část, odpovídající jeho zeměpisné šířce. To je další výhoda oproti zmíněné Uranometrii, neboť ta se prodává ve dvou dílech, pro severní a jižní oblohu, takže našinec si musí pořídit celý atlas.
Ke každé oblasti je dále možné stáhnout si tabulku deep-sky objektů s jejich základními charakteristikami. Další soubory ke stažení obsahují samozřejmě legendu a návod k použití v angličtině, dále celkový seznam objektů a také detailní mapy kupy galaxií v Panně, Orionu a regionu Éta Carinae. A co v atlasu najdeme? Celkem téměř 90000 hvězd s jasností do 8,5 mag (z toho 1800 proměnných) a téměř 3000 deep-sky objektů.
Ale dosti suché teorie a podívejme se, jak se s mapami pracuje. Jak pan Taki uvádí na svých stránkách, amatérské astronomii se věnuje již přes třicet let a myslím, že na atlasu se to projevilo velice příznivě. Listy mají příjemný formát A4, takže není potřeba nosit s sebou do terénu velké plachty typu Atlasu Coeli.
Provedení je samozřejmě černobílé, takže i přes větší počet stránek tisk vaši peněženku příliš nezatíží. Po vytištění vřele doporučuji nechat si listy svázat do pevné či kroužkové vazby. Po grafické stránce není co vytknout, listy mají přehledné značení a každý obsahuje pro usnadnění magnitudovou škálu a také čísla sousedících map.
Moje první seznamovací krůčky byly poněkud ostýchavé a zprvu jsem měl problémy se v mapách vyznat, ale po krátké chvíli jsem se s nimi sžil. Pro pozorovatele, zvyklého na méně podrobné mapy, je přechod na nový atlas vždycky šok, ale 8.5 Magnitude Star Atlas je příjemným kompromisem mezi jednoduchými atlasy do šesté, sedmé magnitudy a Uranometrií, která obsahuje hvězdy až do desáté magnitudy, ale její listy už zabírají dost malý úhel. Vytisknete-li si Takiho atlas oboustranně, získáte dvoustrany se zorným polem cca. 25°×35°, což je dost na to, aby se v nich dalo snadno orientovat.
Co by se dalo atlasu vytknout? Neobsahuje spojnice hvězd v jednotlivých souhvězdích, což může někomu ztížit orientaci. Nicméně, jak jsem uvedl, klad listů je velmi přehledný a jejich zorné pole dosti velké, takže by to neměl být až takový problém. Někoho může zamrzet, že souřadnicová síť není dostatečně hustá (5° v deklinaci a 15 až 60 minut v rektascenzi), aby se v mapách dal rozumně hledat objekt podle souřadnic. Jistě, je to kvůli větší přehlednosti, ale podívám-li se na spletitou síť v Uranometrii, řekl bych, že pan Taki mohl ještě trochu \uv{přitlačit na pilu}. Nakonec, já osobně bych uvítal větší počet temných mlhovin (je jich pouze devět).
I přes tyto drobné nedostatky určitě můžu 8.5 Magnitude Star Atlas doporučit každému mírně i středně pokročilému pozorovateli a jak jsem si ověřil při zpracování snímků Mléčné dráhy, úspěch sklidí jistě i u leckterých astrofotografů.
P.S.: Pokud zabrouzdáte na autorovu homepage, objevíte rovněž atlas oblohy do 6,5. magnitudy. Třeba vás také zaujme.