Galaxie jako ta naše
Redakce, Čtvrtek, 2. Červen 2011

K pořízení uvedeného záběru galaxie NGC 6744 použili astronomové dalekohled MPG/ESO o průměru primárního zrcadla 2,2 m a kameru WFI (Wide Field Imager). Tato působivá spirála se nachází asi 30 milionů světelných let od nás v jižním souhvězdí Páva. Snímek by však mohl být také pohlednicí ‘z Mléčné dráhy’, kterou byste poslali svému extragalaktickému známému, […] číst dále »
Alpine Astrovillage Lü-Stailas
Lue-Stailas, Neděle, 20. Březen 2011

Vazeni pratele, Dovolujeme si Vas upozornit na prednasku o ceskem centru pro astrofotografii Alpine Astrovillage Lü-Stailas, ktera se kona v pondeli 28. brezna v 17.30 hodin v Upicke hvezdarne. Prijizdime do Cech, abychom Vam s radosti predstavili jiz realisovany projekt, jehoz plany jsme zapocali v roce 2004 behem naseho dlouholeteho pobytu v USA. Po nekolikaletem […] číst dále »
Změřena vzdálenost nejvzdálenější galaxie
Redakce, Středa, 24. Listopad 2010

Tým evropských astronomů využívající dalekohled ESO/VLT změřil vzdálenost dosud nejvzdálenější galaxie. Pečlivou analýzou jejího velmi slabého světla vědci zjistili, že galaxii pozorují tak, jak vypadala v době, kdy samotný vesmír byl jen 600 milionů let starý. Rudý posuv světla galaxie je 8,6 a jedná se tedy o první potvrzené pozorování objektu, jehož světlo prorazilo neprůhlednou […] číst dále »
„Supervítr“ v galaxii NGC 4666
Redakce, Pondělí, 22. Listopad 2010

Galaxie NGC 4666 zaujímá významné místo ve středu snímku pořízeného ve viditelném oboru kamerou WFI umístěnou na 2,2 m dalekohledu na La Silla v Chille. NGC 4666 je pozoruhodnou galaxií s probíhajícím intenzivním procesem tvorby hvězd a neobvyklým „supervětrem“ unikajícího plynu. Tato galaxie byla již pozorována v rentgenovém oboru s pomocí vesmírného teleskopu ESA XMM-Newton […] číst dále »
StarAustria 2010
Martin Mašek, Pondělí, 16. Srpen 2010

Výjezd do Rakouska se konal ve dnech 9. 7. - 12. 7. 2010. Cílem bylo pozorování na tmavé obloze v Alpách v okolí Großglockneru a na severu Rakouska v oblasti Weinsberger Wald. číst dále »
Menšie pozorovanie na Cerovej
Michal Lachký, Úterý, 3. Srpen 2010

Par riadkov z menšieho pozorovania na Cerovej. číst dále »
Obloha u města a mezi městy
Tomáš Hynek, Úterý, 4. Srpen 2009

V květnu 2009 jsem udělal malý pokus – nasnímal kulovou hvězdokupu M 13 na okraji města (v areálu HaP JP v Ostrtavě) a také mezi městy (zhruba uprostřed mezi Opavou a Olomoucí). V obou případech byla použita stejná technika, stejné parametry snímání, stejný postup zpracování, v obou případech se nacházela hvězdokupa M 13 v zenitu. […] číst dále »
Kráska v Orionu
Šárka Dvořáková, Čtvrtek, 14. Květen 2009

Jsem teprve začínající pozorovatel. První setkání s dalekohledem proběhlo v létě 2008 na Astronomické expedici tentokrát s názvem Mezi nebem a zemí, kde mi půjčili dalekohled, a tudíž mohu objevovat krásy oblohy také doma. Pozorovací stanoviště mám přitom přímo na zahradě ve vesnici s názvem Tetčice asi dvacet kilometrů od Brna. Objekt, který jsem si vybrala, je nejspíš již […] číst dále »
NGC 7000
Leoš Ondra, Úterý, 7. Duben 2009

Znám jenom pár souhvězdí (chápaných pro tuto chvíli jako skupina nápadných hvězd), která svým vzhledem dělají čest svému názvu. U žádného souhvězdí však jméno není tak přiléhavé jako u mlhoviny Severní Amerika (anglický North America, NGC 7000) v Labuti. Jen kousek od Deneba nám příroda předkládá věrnou zmenšeninu severoamerického kontinentu včetně Mexického zálivu, Střední Ameriky […] číst dále »
Pozorování dalekohledem
Tomáš Hynek, Pondělí, 30. Březen 2009

Název tohoto příspěvku jsem zvolil docela obyčejný, jenže v posledních týdnech, nebo spíše měsících je pozorování dalekohledem událost docela neobyčejná, díky nepříznivému počasí snad až vzácná. Tuto sobotu se však počasí umoudřilo a dovolilo alespoň na chvíli podívat se na krásnou hvězdnou oblohu a také dalekohledem. K pozorování jsem využil 12″ dalekohled Meade hvězdárny a […] číst dále »