Top

Havárie raketoplánu Challenger

Redakce, Středa, 27. Leden 2016

Kde je obrázek?

Pouhých 73 sekund trval v úterý 28. ledna 1986 desátý start amerického raketoplánu Challenger se sedmičlennou posádkou na palubě. Potom prorazila špička utrženého pomocného motoru hlavní nádrž s kapalným vodíkem a kyslíkem a na nebi nad Kennedyho kosmickým centrem na Floridě se rozpoutalo ohnivé peklo… číst dále »

NASA poskytla ke stažení historické zvukové záznamy

Marek Kolasa, Středa, 11. Březen 2015

Kde je obrázek?

Zvukové záznamy komunikace s Houstonem, start raketoplánu a jiné zvuky poskytla NASA ke stažení v MP3 a M4R formátech… Můžete si tak na svém mobilním telefonu nastavit zvuk zvonění jako hlášky astronautů nebo SMS zprávy třeba jako pípání družice Sputnik. Zvukové soubory naleznete na stránce Connect Sounds. číst dále »

Družice MAVEN se chystá ke startu

Pavel Antonín, Sobota, 16. Listopad 2013

Kde je obrázek?

Start družice MAVEN k Marsu se blíží. Dne 13. 11. proběhlo úspěšné zasedání komise FRR (Flight Readiness Review), která vyhodnotila připravenost nosiče rakety Atlas V ke startu. Ta má za úkol vynést do vesmíru sondu MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN, což v překladu znamená atmosféra a nestálý vývoj Marsu). MAVEN bude monitorovat atmosféru a ionosféru Marsu. […] číst dále »

Před 40 roky naposledy letěli lidé na Měsíc

Redakce, Pátek, 7. Prosinec 2012

Kde je obrázek?

V pátek. 7. prosince 2012 si připomeneme 40. výročí startu americké pilotované výpravy Apollo 17, jejíž posádka se stala dosud posledními lidmi, kteří kráčeli po povrchu Měsíce. Program Apollo touto výpravou ještě neskončil, ale lety lidí na Měsíc ano. Astronauté od té doby létají jen na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Výprava Apollo 17 je […] číst dále »

K Mezinárodní kosmické stanici zamíří první soukromá loď

Redakce, Pátek, 18. Květen 2012

Kde je obrázek?

Snahy o zapojení soukromého sektoru v USA do kosmických letů jsou v posledních letech velmi moderním trendem a možná i novou hnací silou pokroku. Zvlášť poté, co v roce 2008 NASA podepsala kontrakty se dvěma firmami na zásobování Mezinárodní kosmické stanice (ISS) loděmi těchto firem po ukončení provozu raketoplánů. A v rámci této dohody budeme svědky historické události – […] číst dále »

Jurij Gagarin – první člověk ve vesmíru

Marek Kolasa, Úterý, 12. Duben 2011

Kde je obrázek?

Před 50 lety – 12. dubna 1961 v 09:07 hodin (moskevského času), z kosmické základny Bajkonur, odstartovala kosmická loď Vostok 1 s kosmonautem Jurijem Gagarinem na palubě. Jeho let trval 1 hodinu 48 minut a jednou obletěl Zemi. S kosmonautem bylo navázáno a po celou dobu letu udržováno radiové spojení. Během mise Gagarin pil, jedl, […] číst dále »

Světový kosmický týden 2010 v České republice

Redakce, Úterý, 21. Září 2010

Kde je obrázek?

Světový kosmický týden vyhlašuje Organizace spojených národů OSN od roku 1999 jako připomenutí dvou významných mezníků v dějinách kosmonautiky – vypuštění první umělé družice světa (4.10.1957, Sputnik-1) a podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles (10. 10. 1967). Česká republika se akcí WSW účastní od roku 2002, kdy se koordinace všech národních […] číst dále »

Slet středoevropských kosmonautů

Redakce, Středa, 8. Září 2010

Kde je obrázek?

Město Brno bude hostit tzv. Slet středoevropských kosmonautů, který je pokračováním loňské návštěvy kosmonautů, kteří tehdy do České republiky a města Brna zavítali v rámci XXII. Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů (Association of space Explorer – ASE).  Brněnská návštěva u primátora města Romana Onderky v čele s Vladimírem Remkem a dále se zástupci ruských, maďarských, […] číst dále »

Přelety ISS

Redakce, Pondělí, 5. Červenec 2010

Kde je obrázek?

[Aktualizováno 9. července v 11.00] Na naší včerejší fejsbukovou výzvu jako první zareagoval Honza Kondziolka a poslal nám své snímky přeletu mezinárodní vesmírné stanice -- ISS. Pokud se vám taky podařilo pořídit zajímavý snímek, určitě nám ho zašlete a my jej rádi vystavíme. číst dále »

Raketoplány povezú do vesmíru mená aj fotografie

Jaroslav Merc, Pondělí, 14. Červen 2010

Kde je obrázek?

S poslednými dvoma letmi raketoplánov znovu prichádza možnosť, ako sa do vesmíru môžete dostať aj vy, dokonca tento krát NASA ponúka nielen možnosť poslať do vesmíru svoje meno, ale tento krát môže spolu s ním poletieť dokonca aj vaša fotografia! Je to veľmi jednoduché, stačí ak sa do akcie prihlásite pomocou formuláru na webovej stránke http://faceinspace.nasa.gov/ (formulár […] číst dále »

Bottom