Top

Pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka

Michal Lachký, Pátek, 27. Březen 2015

Kde je obrázek?

Po vyše štyroch rokoch sme mali opäť možnosť na území Slovenska pozorovať  nebeské divadlo a to konkrétne čiastočné zatmenie Slnka.  Úplné zatmenie sa dalo pozorovať len zo Špicbergov a Faerských ostrovov kde dĺžka maximálnej fázy bola 2minúty 26 sekúnd.   Na  území  Slovenska sme mali možnosť pozorovať čiastočné zatmenie  s maximálnou fázou 0,65 až 0,69 jednotiek priemeru slnečného disku. […] číst dále »

International Observe the Moon Night 2014

Jaroslav Merc, Středa, 3. Září 2014

Kde je obrázek?

Mesiac, náš najbližší sused, prirodzený satelit Zeme. Často však na neho počas každodenného zhonu a stresu zabúdame. Práve preto je tu International Observe the Moon Night, medzinárodná kampaň, ktorá pobáda ľudí aspoň na chvíľku sa zastaviť, zodvihnúť hlavu a všimnúť si vesmírne teleso tak dôležité pre život na Zemi. Za kampaňou, ktorá sa bude tento rok, presnejšie […] číst dále »

Super spln Mesiaca

Michal Lachký, Středa, 13. Srpen 2014

Kde je obrázek?

Spln Mesiaca je pre mnoho ľudí jedna  obyčajná vec, konkrétne udalosť ktorá sa opakuje raz za mesiac. Pre astronóma je to niečo oveľa zaujímavejšie. Je to fáza pri ktorej je náš súputník  z nášho pohľadu plne osvetlený a nachádza sa na pomyslenej priamke  priamo za Zemou v smere Slnko Zem Mesiac.  Keďže mesiac obieha okolo  Zeme po eliptickej […] číst dále »

Dnes spatříme částečné zatmění Měsíce

Redakce, Čtvrtek, 25. Duben 2013

Kde je obrázek?

25. dubna 2013 v pozdních večerních hodinách nastane velmi malé částečné zatmění Měsíce. Náš kosmický soused se při něm doslova jen dotkne plného zemského stínu a na několik desítek minut se bude zdát, jako by byl z levého horního kraje začouzený černým kouřem. Nedaleko potemnělého Měsíce najdeme rovněž planetu Saturn. Půjde o jediné částečné zatmění Měsíce viditelné […] číst dále »

Zatmění Měsíce

Redakce, Pátek, 9. Prosinec 2011

Kde je obrázek?

V sobotu 10. prosince 2011 v podvečerních hodinách proběhne zatmění Měsíce. Z České republiky nebude viditelná část, kdy se Měsíc ocitne v plném zemském stínu. Náš nejbližší kosmický soused se nad východním obzorem objeví okolo 16. hodiny. V té době již bude probíhat „pouze“ částečné zatmění, kdy na měsíční disk bude dopadat sluneční světlo. Následující […] číst dále »

Perzeidy Skýcov 2011

Michal Lachký, Středa, 17. Srpen 2011

Kde je obrázek?

V noci z 12 na 13. Augusta nastalo maximum najznámejšieho meteorického roja Perzeidy. Tohto roku síce predpovedi neprial Mesiac ktorý bol pár hodín pred splnom ale ani to neodradilo od pozorovania skupinku 12-tich nadšencov nočnej oblohy. číst dále »

Nová mapa Měsíce, zejména odvrácené strany

Vladimír Kocour, Neděle, 20. Březen 2011

Kde je obrázek?

Měsíc má vázanou rotaci: jedna jeho otáčka kolem osy je stejně dlouhá jako jeho doba oběhu kolem Země. Protože však Měsíc obíhá po excentrické dráze, pohybuje se rychleji v době, kdy je k Zemi blíže a pomaleji v době, kdy je od Země dále. Rotace kolem osy je rovnoměrná, oběh nikoli. Navíc osa rotace Měsíce […] číst dále »

Lov na Mesiac krátko po nove

Michal Lachký, Úterý, 20. Duben 2010

Kde je obrázek?

Hľadanie Mesiaca krátko po nove číst dále »

Jaderný výbuch za vznikem Měsíce?

Petr Kubala, Pondělí, 1. Únor 2010

Kde je obrázek?

Každá…i ta nejlepší vědecká teorie je platná do chvíle, než někdo přijde s lepší. O něco podobného se nyní pokouší Rob de Meijer (University of the Western Cape) a Wim van Westrenen (VU University, Amsterdam). Na paškál si nevzali nic menšího, než teorii o vzniku Měsíce. Země byla ještě velmi mladá a stejně jako ostatní […] číst dále »

Velký Měsíc

Redakce, Neděle, 31. Leden 2010

Kde je obrázek?

[Aktualizováno 2. 2. v 00.00] Páteční večer (29. leden) jste si mohli nad východním obzorem všimnout letošního největšího úplňku. Měsíc v přízemí má na obloze znatelně větší rozměr i o poznání jasněji září. Zkušený pozorovatel si tohoto úkazu všimne na první pohled, ale i náhodného kolemjdoucího musel Měsíc ten večer upoutat svou neobvyklou výrazností. číst dále »

Bottom