Top

Jak je to s halovými jevy dopravdy?

Jan Kondziolka, Úterý, 4. Únor 2014

Kde je obrázek?

Nad Paříží se objevil vzácný halový jev. Muž natočil zvláštní sluneční jev známý jako parhelium. V Číně bylo k vidění trojité slunce – to jsou názvy několika úžasných, neuvěřitelných článků z poslední doby, které přinášejí fascinující informace o vzácných tzv. halových jevech, které jen tak běžný smrtelník neuvidí. číst dále »

Halové jevy na diamantovém prachu

Jan Kondziolka, Pondělí, 20. Únor 2012

Kde je obrázek?

Už jsme sice čekali, že po podzimu přijde rovnou léto, ale zima se přece jen letos ukázala. A s opravdu arktickými mrazy souvisejí i halové jevy na diamantovém prachu, které se také při troše štěstí daly pozorovat. Diamantový prach? Halové jevy nutně musí vznikat na krystalcích ledu v mracích typu cirrus, nebo cirrostratus, velmi vzácně i jiných. […] číst dále »

Venušin pás a stín Země

Dominika Kalasová, Středa, 24. Srpen 2011

Kde je obrázek?

Když zapadá Slunce, tak je nebe kolem něj všelijak oranžové a červené, a tomu, co se děje na východě, se většinou moc nevěnuje pozornost. Ale i tam můžeme vidět zajímavé věci. Když je jasná obloha a čistá atmosféra, můžeme nad východním obzorem pozorovat tmavě modrý pás a nad ním růžový pás, který přechází v obvyklou modrou. […] číst dále »

Konečně výrazná NLC

Martin Gembec, Středa, 30. Červen 2010

Kde je obrázek?

Letošní výskyt nočních svítících oblak (NLC — Noctilucent clouds) je oproti loňskému roku méně častý a intenzita jevů spíše nevýrazná. První oblaka byla ze střední Evropy viditelná nezvykle brzy, již 8. června nad ránem (loni 9. 6.), další pak 15. 6., ale tento jev nebyl širokou veřejností zaznamenán a tak vlastně zaujal až mimořádně výrazný […] číst dále »

Soutěž NLC 2010

Redakce, Pátek, 28. Květen 2010

Kde je obrázek?

Sdružení Astrofoto.sk ve spolupráci s Amatérskou prohlídkou oblohy (APO) vyhlašuje soutěž NLC 2010. Soutěž probíhá od 7. května 2010, do 31. července 2010 na portálu gala.astrofoto.sk. Předmětem soutěže jsou snímky nočních svítících oblaků, jejichž sezóna pozorování právě začíná. Pravidla 1. Účast v soutěži Do soutěže se může zapojit každý, kdo se zaregistruje na portále gala.astrofoto.sk, […] číst dále »

Nebe nad Eyjafjallajökull

Redakce, Středa, 5. Květen 2010

Kde je obrázek?

[Aktualizováno 7. 5. v 22.00] O islandské sopce Eyjafjallajökull se nepřestává v médiích mluvit, stejně jako ona nepřestává do atmosféry chrlit mračna prachu a popelu, které pak mohou nad Evropou, kromě leteckého kolapsu, způsobit i neobvykle zbarvené soumraky. číst dále »

Sledujte sopečný prach

Jan Kondziolka, Pátek, 16. Duben 2010

Kde je obrázek?

Tak jak Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí poslední dny prach a popel, tak na nás média chrlí informace o apokalyptickém zastavení dopravy a hroucení se výdobytků civilizace. Z médií se k nám také dostala informace, že se sopečný prach dostává i na naše území. Ale co vlastně máme na obloze vidět? Předem je třeba říci, že podobné situace […] číst dále »

Bolid nad Slovenskom a Českom

Jaroslav Merc, Úterý, 2. Březen 2010

Kde je obrázek?

Včera (28. 2. 2010) v noci mnoho ľudí z okolia Košíc, Rožňavy, Sniny, Prešova, Banskej Bystrice, či dokonca z Plzne (ČR) a z Maďarska zaregistrovalo okolo 23:25 veľmi jasný záblesk na oblohe. Mnohí opisujú, ako pri sledovaní finálového zápasu medzi Kanadou a USA videli aj cez zatiahnuté rolety silný záblesk, nasledovaný asi po 90 sekundách […] číst dále »

Výlet do Karibiku

Martin Popek, Úterý, 9. Únor 2010

Kde je obrázek?

Letos jsem na pár lednových dní vyměnil evropské inverzní počasí za poněkud příznivější podmínky v Karibiku. Téměř bezoblačné dny a jasné noci na Kubě přinesly poměrně velké množství různorodých atmosférických jevů a konjunkci Měsíce s planetou Jupiter. Výrazné a někdy i vzácné jevy začaly být viditelné již při letu do Varadera. Nad Evropou byla inverzní […] číst dále »

Mamma Mia!

Zbyněk Čech, Čtvrtek, 14. Leden 2010

Kde je obrázek?

25. prosince 2009, jsem po 10.00 hod. uzřel ve Žďáře nad Sázavou něco, co jsem ještě nikdy neviděl. Měl jsem sebou pouze mobilní telefon — čemuž odpovídá kvalita fotek, ale i tak je na nich jev dobře vidět. Jedná se snad asi o mammu. číst dále »

Bottom