Meteorický roj Geminid
Redakce, Pátek, 11. Prosinec 2015

Každoroční meteorický roj Geminidy má letos příznivé podmínky. Čas maxima vychází na 19. hodinu v pondělí 14. prosince. V té době bude radiant, odkud meteory zdánlivě vylétají, sice ještě nízko nad severovýchodním obzorem, ale roj bude vysoce aktivní po celou noc na úterý 15. prosince. číst dále »
Tento víkend uvidíme na obloze meteorický roj Geminid
Jiří Dušek, Pátek, 13. Prosinec 2013

Příslib komety ISON se bohužel v posledních dnech roku 2013 nenaplnil, přesto nám ale Sluneční soustava připravila několik zajímavých představení. V první polovině prosince můžeme stále ještě nízko nad západním obzorem za soumraku obdivovat planetu Venuši, která dosahuje největšího lesku. Naopak nad východním obzorem spatříme Jupiter, dominantu souhvězdí Blíženců. Po půlnoci se objeví Mars v souhvězdí Panny a […] číst dále »
Kometa ISON C/2012 S1 na obloze
Jiří Dušek, Pátek, 15. Listopad 2013

Komety právem budí pozornost nás pozemšťanů. V minulosti byly považovány za posly špatných zpráv. Dnes víme, že to jsou obří koule vodního ledu, tmavého prachu a nepatrného množství jiných látek, které se při přiblížení ke Slunci zahalí do řídkého oblaku plynu a prachu. Komety před čtyřmi miliardami roků na povrch Země dopravily prakticky veškerou vodu. Ta, ve které se koupeme v moři, dýcháme v podobě vodní páry anebo na ni třeba bruslíme, pochází z pradávných komet. A nejen to. Součástí komet jsou i složité chemické látky, které mohly být základními kameny prvních živých organismů. Není tudíž vyloučeno, že celý život na planetě Zemi pochází právě z komet. číst dále »
Bolid nad Beskydami 6. 3. 2013
Marek Kolasa, Čtvrtek, 7. Březen 2013

Stanice Hvězdárna Valašské Meziříčí (východní kamera). číst dále »
Na pozorování letošních Perseid budou dobré podmínky
Redakce, Úterý, 7. Srpen 2012

Maximum meteorického roje Perseid nastane během dne 12. srpna. Nejvhodnějším obdobím pro jeho pozorování budou noci z 11. na 12. srpna a z 12. na 13. srpna. První polovina srpna na noční obloze je tradičně ve znamení aktivity meteorického roje Perseid. Roj začíná být aktivní sice již kolem 17. července, ale zpočátku se jedná jen o […] číst dále »
Kometa Lovejoy nad Paranalem
Redakce, Sobota, 7. Leden 2012

Nedávno objevená kometa C/2011 W3 (Lovejoy) byla zachycena na úžasných snímcích a časosběrných videích pořízených z observatoře ESO Paranal v Chile. Kometa ozdobila jižní oblohu poté, co nečekane přežila blízké přiblížení ke Slunci. Nové časosběrné video (time-laps) pořídil Gabriel Brammer (ESO) 22. prosince 2011. Gabriel právě končil svou směnu pomocného astronoma na Observatoři Paranal, když […] číst dále »
Bude v sobotu sprška meteorického roje Drakonid?
Redakce, Středa, 5. Říjen 2011

Běžně nenápadný meteorický roj Drakonid slibuje neobvyklou podívanou na sobotu 8. října 2011. Nejoptimističtější teoretické modely předpovídají meteorickou spršku, při které by kolem 22. hodiny večerní mohla četnost meteorů dosáhnout až deseti meteorů za minutu! Pozorování bude ovšem silně rušit Měsíc krátce před úplňkem. Očekávaná sprška Drakonid je unikátní příležitostí pro pozorování tohoto meteorického roje, protože modely ukazují, že […] číst dále »
Perzeidy Skýcov 2011
Michal Lachký, Středa, 17. Srpen 2011

V noci z 12 na 13. Augusta nastalo maximum najznámejšieho meteorického roja Perzeidy. Tohto roku síce predpovedi neprial Mesiac ktorý bol pár hodín pred splnom ale ani to neodradilo od pozorovania skupinku 12-tich nadšencov nočnej oblohy. číst dále »
Jak jsem objevil novou proměnnou hvězdu
Martin Mašek, Středa, 18. Květen 2011

Večer 20. 4. 2011 bylo jasno. Jelikož se nechystal výjezd za tmou, tak jsem si na balkoně přichystal refraktor 70/700mm s CCD kamerkou na paralaktické montáži. Na počítačovém planetáriu jsem si všiml, že planetka č. 11 (Parthenope) se bude velmi dobře hledat, neboť se nacházela nedaleko jedné jasné hvězdy ze souhvězdí Panny. Mimo to poblíž […] číst dále »
Deset let serveru www.planetky.cz
Redakce, Úterý, 8. Únor 2011

Tři stovky článků, 266 tisíc individuálních návštěvníků, více než dva miliony shlédnutých stránek. Nejnovější objevy, aktuální zprávy, zajímavosti z výzkumu planetek po celém světě. Blízkozemní asteroidy i tělesa za drahou Neptunu. Snímky z pozemských dalekohledů, radioteleskopů i z kosmických sond. To vše obsahuje 10 let fungování e-zinu neboli internetového magazínu www.planetky.cz. E-zin www.planetky.cz založili výzkumní […] číst dále »