Družice MAVEN se chystá ke startu
Pavel Antonín, Sobota, 16. Listopad 2013

Start družice MAVEN k Marsu se blíží. Dne 13. 11. proběhlo úspěšné zasedání komise FRR (Flight Readiness Review), která vyhodnotila připravenost nosiče rakety Atlas V ke startu. Ta má za úkol vynést do vesmíru sondu MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN, což v překladu znamená atmosféra a nestálý vývoj Marsu). MAVEN bude monitorovat atmosféru a ionosféru Marsu. […] číst dále »
Bouře na Saturnu
Redakce, Pondělí, 23. Květen 2011

Dalekohled ESO/VLT a kosmická sonda Cassini (NASA) spojily své síly, aby detailně prozkoumaly neobvyklou bouři v atmosféře planety Saturn. Studie provedená mezinárodním týmem vědců byla zveřejněna tento týden v odborném časopise Science. Atmosféra planety Saturn obvykle vypadá klidně. Ale zhruba jednou za Saturnův rok (každých třicet pozemských let), když na severní polokouli planety nastane jaro, […] číst dále »
Srpek Měsíce a Venuše
Redakce, Neděle, 18. Červenec 2010

@AstronomieCZ: Přátelé, vyfoťte pro nás prosím úzký Měsíční srpek s Venuší nad západním obzorem a pošlete nám své úlovky. Děkujeme 😉 Tak zněla naše prosba před pár dny na twitteru a na redakční e-mail už dorazil i první snímek dokumentující nebeské sblížení. Doufáme, že se sejdou i další. Posílám snímek zapadajícího Měsíce a Venuše. V […] číst dále »
Mars velký jako Měsíc
Marek Kolasa, Pátek, 9. Červenec 2010

Blíží se srpen, to je doba letních prázdnin, teplých nocí, ale také šíření řetězové zprávy o tom, jak bude vidět planeta Mars. I když už bylo o této nepravdě napsáno a informováno mnoho, stále je dost lidí, kteří ji považují za pravdivou... číst dále »
Fotografie Jupiteru z Hubblea, konec záhady
Dagmar Jarošová, Čtvrtek, 17. Červen 2010

Konečně máme k dispozici fotografie planety Jupiter, které pořídil Hubble Space Telescope dne 7.6.2010, asi 4 dny po zaznamenaném záblesku v atmosféře planety. Zdá se, že záblesk doprovázel zánik obřího meteoru, který shořel vysoko nad vrcholky mraků Jupitera (podobné pozorujeme na Zemi jako bolidy). Neponořil se tedy dostatečně hluboko do atmosféry, proto nedošlo k výbuchu, který by po sobě zanechal mračno trosek, jak jsme mohli pozorovat u předchozích impaktů. číst dále »
Co se stalo na Jupiteru 3. 6. 2010?
Dagmar Jarošová, Pondělí, 14. Červen 2010

Ve článečku Jupiter ná zase „monokla“ jsme se dozvěděli o záblesku, který nezávisle na sobě pozorovali v přímém přenosu dva amatérští astronomové: Christopher Go z Filipín a Anthony Wesley z Austrálie. Pozorovatelé z celého světa namířili své dalekohledy na místo dopadu, aby mohli monitorovat mrak trosek, které až doposud vždy doprovázel událost tohoto druhu. Tentokrát […] číst dále »
Jupiter má zase „monokla“
Dagmar Jarošová, Pátek, 4. Červen 2010

Jupiter dostal další zásah. Byla to kometa nebo planetka? To budou vědci zkoumat. Tentokrát mají nejenom fotografie, ale dokonce video impaktu. Videozáběr dopadu pořídil filipínský amatérský astronom Christopher Go ve 20.31 UT. Stejnou událost pozoroval i světu dobře známý amatérský astronom Anthony Wesley z Austrálie. Byl to Wesley, který si i 19. července 2009 jako […] číst dále »
Slunce a jeho okolí v přístrojích sondy SOHO roku 2010 a příslušné miniaplikace….
Luděk Fík, Úterý, 9. Březen 2010

Ztratila se Vám vaše oblíbená planeta z ranní nebo večerní blohy v sluneční záři, odložte dalekohled a použijte přístroje sluneční sondy SOHO …, chcete mít neustále přehled o Slunci, jeho okolí a slunečních skvrnách, používejte miniaplikace Full Sun… číst dále »
Nejkrásnější planeta ve vesmíru.
Dagmar Jarošová, Úterý, 9. Březen 2010

Na obrázku je nejnovější pohled na naši nádhernou planetu. Pro srovnání: tento celkový snímek planety Země pořídili astronauti Apolla 17 při své misi na Měsíc 7. listopadu 1972. Od doby pořízení staršího snímku uplynula už dlouhá doba, ale přezdívku „Modrá planeta“ nebo „Modrý mramor“ můžeme s klidem používat i nadále. NASA (Goddard Space Flight Center) […] číst dále »
Saturnova „Mořská víla“ – Calypso
Dagmar Jarošová, Středa, 17. Únor 2010

Dne 14. 2. 2010 provedla sonda Cassini těsný průlet kolem Saturnova měsíce Mimas. Tomuto pozorování se podíváme „pod pokličku“ jindy, protože obrázky z tohoto mimořádného setkání ještě nejsou k dispozici. Zatím si můžeme dát předkrm v podobě dalšího z mnoha Saturnových měsíců, ke kterému se během včerejší cesty dostala sonda Cassini dost blízko: Calypso. Svými […] číst dále »