Top

Kurz Praktického Pozorovania – Podivné hviezdy

Michal Lachký, Pondělí, 11. Červen 2012

Kde je obrázek?

V dňoch 18. -20. Septembra sa na Jankovom Vŕšku uskutočnilo pokračovanie Kurzu Praktických Pozorovaní (K. P.P.), organizovaný našou Hvezdárňou v Partizánskom v spolupráci s Hvezdárňou Valašské Meziřičí, v rámci projektu OBLOHA NA DLANI. Tento krát bol kurz zameraný na premenné hviezdy a pre účastníkov bol pripravený bohatý program plný prednášok, a praktických ukážok. číst dále »

Jak jsem objevil novou proměnnou hvězdu

Martin Mašek, Středa, 18. Květen 2011

Kde je obrázek?

Večer 20. 4. 2011 bylo jasno. Jelikož se nechystal výjezd za tmou, tak jsem si na balkoně přichystal refraktor 70/700mm s CCD kamerkou na paralaktické montáži. Na počítačovém planetáriu jsem si všiml, že planetka č. 11 (Parthenope) se bude velmi dobře hledat, neboť se nacházela nedaleko jedné jasné hvězdy ze souhvězdí Panny. Mimo to poblíž […] číst dále »

Nečekaně překvapivá nova

Dagmar Jarošová, Pátek, 26. Březen 2010

Kde je obrázek?

11. března 2010 oznámili amatérští astronomové z Japonska, že objevili novou novu o velikosti 8 mag v souhvězdí Labutě (Cygnus). Brzy si však uvědomili, že pozorovaná erupce není tím, čím se zdála být. Šlo vlastně o neočekávaný výbuch známé proměnné hvězdy V407 Cygni, jejíž velikost se ovšem obvykle pohybuje v rozmezí 12 až 14 mag. […] číst dále »

Bottom