Top

Pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka

Michal Lachký, Pátek, 27. Březen 2015

Kde je obrázek?

Po vyše štyroch rokoch sme mali opäť možnosť na území Slovenska pozorovať  nebeské divadlo a to konkrétne čiastočné zatmenie Slnka.  Úplné zatmenie sa dalo pozorovať len zo Špicbergov a Faerských ostrovov kde dĺžka maximálnej fázy bola 2minúty 26 sekúnd.   Na  území  Slovenska sme mali možnosť pozorovať čiastočné zatmenie  s maximálnou fázou 0,65 až 0,69 jednotiek priemeru slnečného disku. […] číst dále »

Kurz Praktického Pozorovania – Podivné hviezdy

Michal Lachký, Pondělí, 11. Červen 2012

Kde je obrázek?

V dňoch 18. -20. Septembra sa na Jankovom Vŕšku uskutočnilo pokračovanie Kurzu Praktických Pozorovaní (K. P.P.), organizovaný našou Hvezdárňou v Partizánskom v spolupráci s Hvezdárňou Valašské Meziřičí, v rámci projektu OBLOHA NA DLANI. Tento krát bol kurz zameraný na premenné hviezdy a pre účastníkov bol pripravený bohatý program plný prednášok, a praktických ukážok. číst dále »

Aj vy môžete objavovať kométy. Šanca sa nazýva SOHO!

René Novysedlák, Úterý, 12. Duben 2011

Kde je obrázek?

Aj amatérski astronómovia už dnes môžu objavovať. Napríklad kométy. Túto možnosť ponúka NASA už od roku 2005. Stačí mať len internet, dostatok voľného času a chuť objavovať. V tomto článku uvádzam návod, ako na to. číst dále »

Pozorovanie Slnka: Ako som takmer prišiel o ľavé oko…

René Novysedlák, Pondělí, 31. Leden 2011

Kde je obrázek?

29.1.2011 ráno som sa rozhodol pozorovať našu najbližšiu hviezdu – Slnko. Využil som Celestron FirstScope Telescope, vyrobený pri príležitosti Medzinárodného roku astronómie, okuláre s priemerom 4mm a 20mm, Barlovu šošovku 3x a takisto vizuálnu slnečnú fóliu Baader Astrosolar. Všetky fotky boli fotené pomocou fotoaparátu Cannon PowerShot A610. Pozorovanie trvalo 30 min. Hneď ako som si […] číst dále »

Slnko malo znovu na raňajky kométu

Jaroslav Merc, Pondělí, 12. Duben 2010

Kde je obrázek?

V sobotu ráno (10.4.2010) malo Slnko zase na raňajky samovražednú kométu. Ľadový návštevník z vonkajšej slnečnej sústavy sa bez varovania objavil 9. apríla a do Slnka sa vrhol v skorých ranných hodinách 10. apríla. Sonda SOHO mala na toto stretnutie veľmi dobrý výhľad. Animáciu si môžete pozrieť tu. Pravdepodobne aj táto kométa bola členom Kreutzovej skupiny komét, […] číst dále »

Začátek astronomického jara

Marek Kolasa, Pátek, 19. Březen 2010

Kde je obrázek?

Jarní (podzimní) rovnodennost je okamžik, kdy Slunce má vůči světovému rovníku nulovou deklinaci (přechází přes nebeský rovník). Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Letos jarní rovnodennost nastává na severní polokouli (tedy u nás) 20. března v 18.32 středoevropského času. Přesný čas rovnodennosti se v jednotlivých letech mění. Tyto a podobné úkazy byly v severní […] číst dále »

Slunce a jeho okolí v přístrojích sondy SOHO roku 2010 a příslušné miniaplikace….

Luděk Fík, Úterý, 9. Březen 2010

Kde je obrázek?

Ztratila se Vám vaše oblíbená planeta z ranní nebo večerní blohy v sluneční záři, odložte dalekohled a použijte přístroje sluneční sondy SOHO …, chcete mít neustále přehled o Slunci, jeho okolí a slunečních skvrnách, používejte miniaplikace Full Sun… číst dále »

Slunce nikdy nespí, nebude ani sonda SDO

Dagmar Jarošová, Pondělí, 8. Únor 2010

Kde je obrázek?

Jak to tak vypadá, hluboké sluneční minimum letoškem opravdu končí. Poslední cyklus lámal rekordy, výsledky pozorování budou bezesporu zajímavé. „Ačkoliv se doba trvání cyklu slunečního minima a maxima obvykle odhaduje na 11 let, jedná se spíše o rozmezí 9–12 let,“ říká Lika Guhathakurta z ústředí NASA ve Washingtonu DC. „Sluníčko má ovšem vlastní hlavu, takže […] číst dále »

Merkur (a Ceres) v zorném poli LASCO C3 / SOHO

Luděk Fík, Neděle, 1. Listopad 2009

Kde je obrázek?

Od 24. října do 20. listopadu 2009 se zorným polem přístroje LASCO C3 družice SOHO pohybuje zprava doleva planeta Merkur (-1,4 mag), 5. 11. 2009 bude v konjukce se Sluncem. číst dále »

Cesta za Shanghajským sluncem

Martin Popek, Čtvrtek, 30. Červenec 2009

Kde je obrázek?

Je tomu skoro rok co jsme se s kolegou pevně rozhodli, že opět zkusíme skouknout zatmění slunce. Výběr místa padl jednoznačně na Čínské město Shanghaj kde bylo jasné, že si užijeme i jako turisti. Zatmění dopadlo ještě hůř jak v minulém roce v sibiřském Barnaulu přesto jsme jako turisté měli co obdivovat. Toto mimořádné město […] číst dále »

Bottom