Top

Světelné znečištění by mělo mít své limity

Redakce, Pondělí, 24. Červenec 2017

Kde je obrázek?

Světelné znečištění jako fenomén dnešní doby neovlivňuje pouze životní prostředí a lidské zdraví, je i třeba otázkou ekonomických úspor nebo bezpečnosti. číst dále »

Merajte svetelné znečistenie pomocou svojho smartfónu

Jaroslav Merc, Sobota, 6. Prosinec 2014

Kde je obrázek?

Merať svetelné znečistenie je možné rôznymi spôsobmi, od tých najnáročnejších meraní pomocou umelých družíc z obežnej dráhy až po tie jednoduchšie merania z povrchu. Teraz však prichádza ďalšia možnosť, tentokrát pre majiteľov smartfónov s operačnými systémami Android a iOS, ktorá meranie jasu nočnej oblohy výrazne zjednoduší. Zapojiť sa do vedeckého výskumu sa tak môže čoraz […] číst dále »

Ztracený Velký vůz

Petr Horálek, Středa, 27. Únor 2013

Kde je obrázek?

Už jako malí se při seznamování s hvězdami setkáváme díky našim rodičům nebo prarodičům se sedmicí výrazných hvězd na obloze známých jako „Velký vůz“. Tyto hvězdy jsou symbolicky zakotveny do paměti jako významný orientační obrazec na noční obloze, jako předmět zejména chlapců k zaujetí nějaké krásky pod hvězdami, jako první nebeské uskupení, které ukazujeme dětem. […] číst dále »

GLOBE at Night 2013

Redakce, Čtvrtek, 3. Leden 2013

Kde je obrázek?

V prvních dnech nového roku 2013 se rozběhnul již osmý ročník pozorovací kampaně GLOBE at Night, jejímž cílem je co nejlépe zmapovat světelné znečištění napříč celým světem a informovat širokou veřejnost o problémech, jež se k tomuto fenoménu vážou. Kampaň přitom využívá pozorování, která pořídí tisícovky dobrovolných pozorovatelů. Za minulý rok se jich sešlo téměř […] číst dále »

GLOBE at Night 2012

Redakce, Pondělí, 13. Únor 2012

Kde je obrázek?

Na počátku roku 2012 vstoupila do svého sedmého ročníku pozorovací kampaň GLOBE at Night, která se zabývá mapováním světelného znečištění po celém světě. Právě díky jejím aktivitám se světelné znečištění dostalo do povědomí širší veřejnosti, která jej začala vnímat coby vážný a globální problém, jež ovlivňuje životy řady lidí i zvířat. Se světelným znečištěním se […] číst dále »

Světelné znečištění nad Uherským Hradištěm

Richard Klofáč, Pondělí, 13. Únor 2012

Kde je obrázek?

Panorama čtyř 31 sekundových expozicí fotografováno nad obcí Zlechov 24. 1. 2012 ISO 100, ohnisko 17 mm. Pohled opačným směrem k Buchlovicím 60ti sekundová expozice, iso 400. číst dále »

Celosvětová kampaň Globe at Night 2011

Jan Píšala, Čtvrtek, 24. Únor 2011

Kde je obrázek?

Na přelomu února a března letošního roku se může každý, kdo se zajímá o noční oblohu, zapojit do již šestého ročníku celosvětové akce Globe at Night, jež mapuje rozsah tzv. světelného znečištění na celé planetě Zemi. Světelné znečištění je fenomén, se kterým se setkávají zejména obyvatelé metropolí. Ty jsou totiž doslova zaplaveny velkým množstvím světelných […] číst dále »

Park tmavej oblohy Poloniny

Jaroslav Merc, Úterý, 7. Prosinec 2010

Kde je obrázek?

Tak ako cez deň potrebuje človek, živočíchy a rastliny svetlo, tak v noci potrebujú tmu. Úplne prirodzená nočná tma, ktorá by bola neovplyvnená umelým osvetlením ľudí, na Slovensku už neexistuje. Na mnohých miestach našej planéty sa noc postupne vytráca. Môže za to svetelné znečistenie. Stále sa však nájdu miesta, kde je toto ovplyvnenie minimálne. Takýmto […] číst dále »

APO vydává letáček o světelném znečištění

Jan Kondziolka, Úterý, 9. Listopad 2010

Kde je obrázek?

Amatérská prohlídka oblohy o.s. vydává letáček s názvem Světelné znečištění a příroda. Letáček byl vydán v rámci programu Českého svazu ochránců přírody “Ochrana biodiverzity”, podpořeného Lesy České republiky s.p. a Ministerstvem životního prostředí. Program probíhal v souvislosti s právě probíhajícím Rokem biodiverzity a toho se také týká obsah letáku.  Autorem letáku je Jan Kondziolka (za „vydatných“ připomínek Jana […] číst dále »

Je aj iná cesta na rozsvietenie noci – zapnime hviezdy

Jaroslav Merc, Středa, 14. Duben 2010

Kde je obrázek?

20. apríl bol na medzinárodnej konferencii Starlight 20.apríla 2007 za podpory UNESCO, Medzinárodnej astronomickej únie a iných národných a medzinárodných organizácií vyhlásený ako Deň ochrany hviezdneho neba.Vyplynulo to z toho, že práve 20. apríla pred 3 rokmi bola na Kanárskych ostrovoch v La Palme prijatá Deklarácia na ochranu tmavého neba a právo sledovať hviezdy, ako kultúrne, vedecké a ekologické dedičstvo ľudstva. 20. […] číst dále »

Bottom