Astronomická expedice

Astronomickou expedici (často také používáme označení Expa) asi můžeme právem považovat „vlajkovou loď” Amatérské prohlídky oblohy. Co si pod takovou Astronomickou expedicí ale představit? Jde o letní školu astronomie, která všem zájemcům ve věku 15-26 let umožňuje na více než dva týdny rozvíjet své astronomické znalosti (i úplným začátečníkům) prostřednictvím astronomického kurzu, přednášek zvaných odborníků a samozřejmě pozorováním s těmi nejmodernějšími astronomickými přístroji. A to vše pod tmavou oblohou na úžasném pozemku v obci Sítiny nedaleko Chocně!

Pohled na obci Sítiny nedaleko Chocně od Pavla Karase. Vlevo dole je vidět obrovská pozorovací louka.

O čem ta Expedice je?

Expedice má hodně specifický program, který je na míru ušitý pro noční pozorovatele. Den začíná snídaní v 10:30, což může znít skvěle, ale přeci jen se pozoruje dlouho do noci. Po snídani následuje zpracování pozorování z předchozí noci a poté následuje přednáška. Největší část přednášek je součástí kurzu základů astronomie pořádaný vedoucími, který má od roku 2024 dvě části – Astronomický kurz I. je určen pro nováčky a Astronomický kurz II. je rozšiřující kurz pro ty, kteří se vydávají na Expedici již poněkolikáté.

Další přednášky jsou pak předneseny zvanými odborníky, kteří obohacují program Expedice příspěvky nejen z astronomie, ale také z fyziky, chemie, geologie a dalších věd. V posledních letech k nám zavítali například Jiří Grygar, Dana Drábová, Jiří Podolský, Petr Brož, Jan Spratek, Alena Zárybnická, Pavel Gabzdyl, Jiří Dušek a další! Přednášky pak doplňují různé fyzikální a chemické experimenty či příspěvky od samotných účastníků Expedice.

Největší důraz na Expedici klademe na praktické znalosti – tedy na práci se samotnými astronomickými přístroji. Účastníci, kteří jsou rozděleni do skupin dle zaměření, se naučí orientovat na obloze, naučí se pracovat s astronomickými dalekohledy, ovládat montáže nebo fotografovat noční oblohu. Odnesou si ale také zkušenosti se základy vědeckého výzkumu, díky měření křivek jasností proměnných hvězd a exoplanet, při kterém se rovněž budou učit pracovat v týmu.

Činnost na Expedici tedy tvoří samotné pozorování, měření, ale vznikají také dlouhodobější projekty, které jsou mnohdy techničtějšího rázu. Každoročně například vzniká raketová skupina, která se zabývá konstrukcí a vypouštěním menších raket.

Přednášky doplňují i experimenty a fyzikální show. Na fotografii je vidět show s názvem Fyzika piva od Martina Rybáře.

Kde se Expedice vzala a kdo ji dnes pořádá?

Astronomická expedice navazuje na legendární meteorářské expedice (odkaz na seriál článků od Miroslava Šulce) a vznikla kvůli potřebě zaškolovat nové pozorovatele právě pro tyto expedice. První Expedice se pak konala v roce 1958 na pozemku Hvězdárny v Úpici. Zpočátku byla pořádána výhradně vedením kolem vznikající hvězdárny, však jejím zakladatelem byl přímo tehdejší ředitel Vladimír Mlejnek. Legendou se pak stala i žena pana Mlejnka, která se na několik let stala kuchařkou na Astronomické expedici, a po které byla dokonce pojmenována planetka. Některé fotografie z dřívější doby najdete přímo na stránkách Expedice.

Expedice se postupně metamorfovala a utvářela mnohé osobnosti. Doba rozkvětu nastala za ředitelování paní Evy Markovém, kdy si Expedice začala držet nějakou formu. První větší změny se začali dít v roce 2000, kdy se Amatérská prohlídka oblohy stala oficiálním spolupořadatelem Expedice v Úpici. Tehdy se u vedení Expedice objevil bývalý předseda APO a současný ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek, astrofyzik Michal Švanda a nebo také Jan Píšala z brněnské hvězdárny. Časem pak Expedici převzal Martin Rybář, Petr Skala a v roce 2016 astrofyzik a bývalý předseda APO Petr Scheirich. Za Petrova vedení se APO v roce 2016 stalo hlavním pořadatelem Astronomické expedice. Během dalších let se spolupořadatelem stala Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti.

Rok 2020 se zdál pro Expedici konečným. Po neshodách s vedením úpické hvězdárny jsme se ocitli bez domova. Nicméně Petr Scheirich dokázal nemožné a spolu s ostatními vedoucími přesunul Expedici do obce Vrchy nedaleko Fulneku. Ukázalo se, že nezáleží na místě, ale záleží na lidech, kteří danou akci tvoří.

Ještě téhož roku se pak kormidla ujal Michal Kroužel, kterému připadl další nelehký úkol-přesunou Expedici na nové trvalé místo. Takový přesun umožnil Robert Kratochvíl, který poskytnul Expedici útočiště, které je budováno přímo Expedici na míru.

Společná fotografie účastníků Astronomické expedice 2023. Autor: Michal Kroužel