Semináře Amatérské prohlídky oblohy

Tradiční semináře neodmyslitelně patří k APO. Jde totiž o nejlepší způsob, kterým se můžeme setkávat s našimi členy. Zpočátku probíhali semináře jen v Brně, ale od roku 2001 se po Ostravě začala přidávat i další místa. V současné době pořádáme dva typy seminářů – jednodenní či víkendové. Postupem času se ze seminářů stalo putování po českých hvězdárnách a planetáriích. Jednodenní semináře probíhají zpravidla ve větších a snáze dostupných městech a víkendové semináře pak na menších hvězdárnách.

Seminářů se mohou zúčastnit všichni zájemci, kteří vyplní jednoduchý formulář (vždy je zveřejněn s aktuálním ročníkem) a kteří zaplatí seminární poplatek.

Společná fotografie účastníků semináře v Ostravě v roce 2022. Autor: Tomáš Kubica

Jak seminář probíhá?

Semináře probíhají v budovách planetárií či hvězdáren a náplní jsou přednášky či příspěvky našich členů a zvaných odborníků. Někdy převládají odborné přednášky, někdy třeba spíše cestopisné přednášky od našich členů. Program je pak doplněn diskuzemi mezi účastníky. V závislosti na možnostech daného místa je možné navštívit i námi domluvené pořady hvězdárny či planetária.

V současné době se organizaci seminářů věnuje Marek Kolasa spolu s dalšími členy výkonného výboru.

Přednáška Pavla Gabzdyla na semináři na brněnské hvězdárně v roce 2023. Autor: Pavel Váňa

Co je v ceně semináře?

Během semináře je zajištěno občerstvení formou drobného rautu. Vždy tímto zajišťujeme snídaní, večeři a drobné občerstvení mezi přednáškami. Samozřejmostí jsou i teplé a chlazené nápoje. V ceně jsou pak i vstupy na domluvené pořady v planetáriu.

Pokud jde o víkendový seminář, tak je někdy také možné domluvit přespání na vlastní matraci či karimatce přímo v budově hvězdárny/planetária.

Společná fotografie účastníků semináře na brněnské hvězdárně v roce 2023. Autor: Pavel Vana

Nejbližší seminář

Pro informace k nejbližšímu semináři doporučujeme sledovat Novinky, náš Facebook nebo web České astronomické společnosti. Nicméně informace včetně přihlašovacího formuláře najdete vždy níže:

Na jaro roku 2024 pro vás již nyní připravujeme další seminář. První informace zveřejníme někdy během ledna.