Mikroexpedice Amatérské prohlídky oblohy

Po úspěchu Astronomických expedic pro zájemce ve věku 15-26 let jsme poprvé v roce 2023 uspořádali Mikroexpedici, která je víkendovou formou Expedice, nicméně bez věkového omezení. Probíhá tedy od pátku do neděle v obci Sítiny nedaleko Chocně. Přihlásit se může každý pomocí jednoduchého formuláře, jehož odkaz najde v části „Aktuální ročník“.

Náplní programu Mikroexpedice je posezení a diskuze u táboráku (za příznivého počasí) přednášky od našich členů a zvaných odborníků a samozřejmě pozorování či fotografování noční oblohy.

Přednáška Jana Veleby na Mikroexpedici 2023 o problematice megakonstelací.

Co je v ceně a co je potřeba s sebou?

Cena za Mikroexpedici je kolem 1500,- dle aktuální situace. V ceně je zahrnuto kompletní stravování během celé Mikroexpedice, které je připravováno kuchařem přímo na místě, a také zapůjčení dostupné astronomické techniky během samotného pozorování.

Účastníci spí ve vlastních stanech na pozemku, ale jelikož bývá na jaře chladněji, mohou účastníci po uvedení v přihlašovacím formuláři spát uvnitř budovy, kde je možné zatopit v kamnech. V budově jsou dostupné sprchy a sociální zařízení.

Mikroexpedice je zahájena společným posezením u táborového ohně. Je tedy mnoho prostoru pro diskuze se členy.

První ročník proběhl ve dnech 19. – 21. 5. 2023 a zůčastnilo se jej přes 30 účastníků. Jan Veleba nám povídal o megakonstelacích, Eliška Mikysková přiblížila geologické zajímavosti v okolí Sítin, Marek Kolasa podíval o historii APO, Roman Ponča popsal, jak jsou zpracování snímky z teleskopu JWST a Robert Kratochvíl poradil, jak vybrat první astronomický dalekohled.

Společná fotografie účastníků Mikroexpedice 2023. Autor: Pavel Váňa

Aktuální ročník

Mikroexpedice plánovaná na duben 2024 byla bohužel z organizačních důvodů zrušena. Pokoušíme se už teď najít náhradní řešení pro letošní rok.