Souhvězdí Býka je velmi zajímavé pro každého začínajícího astronoma, který se rozhodne pozorovat podzimní noční oblohu. Otevřené hvězdokupy Hyády a Plejády jsou snadným cílem a každý, kdo nahlédl do Messierova katalogu ví, že v Býku najde číslo jedna, Krabí mlhovinu.
Abychom ovšem odhalili skutečné krásy skrývající se v Býku, musíme sáhnout po lepším nástroji, než jsou naše oči. Souhvězdí Býka je totiž plné molekulárních mračen. Protože tato mračna samy o sobě nesvítí, musíme pro jejich vyfocení využít světlo z okolních hvězd. To ovšem dělá z těchto mračen nesnadný cíl, kdy je třeba dlouhá kumulativní expozice pro potlačení šumu produkovaného fotografickým senzorem.
To je také důvod, proč jsem si tuto část oblohy vybral jako vhodný první cíl pro test bezzrcadlovky Canon EOS R8. V kombinaci s objektivem Samyang 135mm při cloně f2 se mi na montáži Sky-Watcher Star Adventurer Mini podařilo nasbírat 380 minutových expozic na ISO 800, tedy 6 hodin a 20 minut. Popravdě jsem byl ohromen, jak málo šumu na fotce po výsledném složení bylo. Očekával jsem, že pro dosažení kýženého výsledku bude třeba minimálně ještě jedna noc, ale ukázalo se, že nové CMOS senzory s vysokou kvantovou účinností a skvělým potlačením šumu umí malé zázraky.

Autor: Jan Veleba